سبز را چه رنگی ست کنیم؟ مکمل رنگ سبز در دکوراسیون

سبز را با چه رنگی ست کنیم؟ - مکمل رنگ سبز در دکوراسیون داخلی
سبز را با چه رنگی ست کنیم؟ - مکمل رنگ سبز در دکوراسیون داخلی

فهرست مطالب

رنگ سبز در دکوراسیون

سبز نماد رویش، طبیعت، بلوغ و ثروت است و مورد اعتمادترین رنگ در دکوراسیون شناخته می شود. رنگ سبز انواع تیره و روشن و سرد و گرم مختلفی دارد که هر کدام حال و هوا و تاثیر متفاوتی با بقیه دارند. در مطلب جداگانه ای انواع سبز و روانشناسی آنها در دکوراسیون را بررسی کردیم. اما بعد از شناخت سبز، سوال مهمی که پیش می آید این هست که: سبز را با چه رنگی ترکیب کنیم؟ مکمل رنگ سبز در دکوراسیون چیست؟ سبز و رنگ های دیگر چه تاثیر متقابلی روی هم می گذارند؟ و در نهایت اینکه سبز را با چه رنگی در دکوراسیون ست کنیم؟

در این مطلب چند پالت رنگی را به شما پیشنهاد دادیم که هر کدام مکمل رنگ سبز در دکوراسیون داخلی هستند. هر کدام از این پالت های رنگی مشخصات و ویژگی های متفاوتی دارند و برای فضاهای مختلفی مناسب هستند که به طور جداگانه بررسی کردیم. پس اگر از علاقه مندان سبز در طراحی داخلی هستید با ما همراه باشید.

سبز و سفید

سفید پرکاربرترین و محبوب ترین رنگ خنثی در طراحی داخلی است. نقش سفید در دکوراسیون این هست که فضا را بزرگتر و روشن تر نشان می دهد. علاوه بر این چون از خودش رنگی ندارد، به بقیه رنگ ها اجازه جلب توجه و تزئین فضا می دهد. سفید بهترین مکمل رنگ سبز برای دکوراسیون است و در کنار سبزهای روشن فضایی آرامش بخش و ملایم می سازد که می توانیم برای اتاق خواب، اتاق کودک، نشیمن و عموم فضاهای خانه از آن استفاده کنیم. در کنار سبز های تیره هم کمک می کند که تیرگی رنگ سبز، اتاق ما را کوچک و خفه نشان ندهد و فضا را تعدیل می کند. از ترکیب سفید و سبزهای تیره هم می توانیم برای نشیمن، پذیرایی، ناهارخوری و ورودی خانه استفاده کنیم. ترکیب سبز و سفید در سبک های اسکاندیناوی ، مدرن ، مدرن نیمه قرن و روستیک پرکاربرد است.

ترکیب رنگ سبز و سفید در دکوراسیون
ترکیب رنگ سبز و سفید در دکوراسیون

سبز و طوسی

ترکیب سبز و طوسی یک ترکیب مدرن است و اغلب در سبک هایی مثل سبک معاصر به کار می رود. ممکن است ترکیب خاکستری و سبز در بعضی مواقع فضا را سرد و بی روح کند که می توانیم از قهوه ای و مشکی و ترکیب رنگ های تیره و روشن برای برطرف کردن این موضوع کمک بگیریم. این پالت رنگی کمی جدی و بزرگسال است و بهتر است برای اتاق کودکان استفاده نشود. در عوض می توانیم برای اتاق نشیمن و پذیرایی، اتاق خواب نوجوان و بزرگسال، آشپرخانه، اتاق کار و مطالعه و فضاهایی مشابه از این ترکیب رنگ استفاده کنیم.

ست سبز و طوسی در طراحی داخلی
ست سبز و طوسی در طراحی داخلی

سبز و کرم

کرم یکی از رنگ های خنثی است که ویژگی های مهمی از رنگ سفید و زرد به ارث برده است. مثل رنگ سفید فضا را روشنتر و بزرگتر نشان می دهد. از طرفی هم مثل رنگ زرد، انرژی و گرما به فضا می بخشد. اما باید در نظر داشته باشیم که برای استفاده از کرم در دکوراسیون، بهتر است حتما در ترکیب رنگ های دیگر فضا هم زرد استفاده شده باشد که همین نکته، سبز را به گزینه خوبی برای ترکیب با کرم تبدیل می کند.

سبزها همگی از تلفیق زرد و آبی ساخته می شوند و کرم هم از ترکیب زرد و سفید ساخته می شود. همین اشتراک در رنگ زرد باعث می شود سبز و کرم کنار هم ترکیبی ملایم و زنده و زیبا بسازند. اما بهتر است از سبزهای تند و شدید ( مثل فسفری و چمنی) برای اینکار استفاده نکنیم. به جای آن سبزهای مات مثل مغز پسته ای، سدری، یشمی و زیتونی گزینه های خوبی برای ترکیب با رنگ کرم هستند.

از ترکیب سبز و کرم می توانیم برای اتاق کودک، اتاق خواب، نشیمن و پذیرایی، حمام و سرویس و ورودی و اتاق کار استفاده کنیم.

ایده ترکیب رنگ سبز و کرم در دکوراسیون منزل
ایده ترکیب رنگ سبز و کرم در دکوراسیون منزل

سبز و قهوه ای

ترکیب رنگ سبز و قهوه ای محبوب ترین پالت رنگی بر پایه سبز است و قهوه ای هم پرطرفدارترین مکمل رنگ سبز در دکوراسیون داخلی است. علت آن هم حضور همیشگی این دو رنگ در کنار هم در طبیعت است. حافظه تصویری ما ناخودآگاه با دیدن سبز و قهوه ای به یاد طبیعت و آرامش و زیبایی آن می افتد. به همین علت به چشم اکثر آدمها این ترکیب رنگ مورد اعتماد، زیبا و آرامش بخش است. ترکیب سبز و قهوه ای در سبک کلاسیک ، مدرن نیمه قرن و روستیک پرطرفدار است و آن را می توانیم در تمامی بخش های خانه یه کار ببریم. البته بهتر است که در کنار این دو از یک رنگ روشن و خنثی مثل سفید یا استخوانی هم کمک بگیریم تا فضا تیره و خفه نشود.

مکمل رنگ سبز در دکوراسیون- دکور سبز و قهوه ای
مکمل رنگ سبز در دکوراسیون- دکور سبز و قهوه ای

سبز و سرمه ای

این ترکیب رنگ، یک پالت رنگی خاص است که در هر جایی مشاهده نمی کنیم. در سبک های اکلکتیک، بوهمیان و تلفیقی کاربرد دارد. معمولا سعی می کنند در این پالت رنگی از سبزهای مایل به آبی مثل سبز کله غازی یا فیروزه ای یا سبز-آبی استفاده کنند. سرمه ای رنگی دراماتیک و پخته است و سبز هم رنگی مورد اعتماد و گیرا. ترکیب این دو فضایی جدی و دراماتیک می سازد و می توانیم این ترکیب رنگ را برای فضاهایی مثل پذیرایی، نشیمن، ناهارخوری، ورودی و حمام و سرویس بهداشتی استفاده کنیم.

ایده دکوراسیون سبز و آبی - دکور سبز و سرمه ای
ایده دکوراسیون سبز و آبی – دکور سبز و سرمه ای

سبز و نارنجی

ترکیب رنگ سبز و نارنجی، یک پالت رنگی پاییزی به حساب می آید و جزو پالت رنگ های پیشنهادی برای دکوراسیون فصلی در پاییز و زمستان است. سبز و نارنجی، ترکیب رنگی گرم و پخته است و برای ما فضایی دنج و یادآور طبیعت می سازد. در مقایسه با ترکیب رنگ های قبلی، نارنجی رنگی پرانرژی تر از قهوه ای و گرم تر از کرم است. اما در کنار سبز ممکن است کمی فضا را اشباع و تیره کند. در سبک های زنده و شاد مثل بوهمین ترکیب رنگ محبوبی است و برای فضاهایی مثل نشیمن، پذیرایی و ناهارخوری مناسب است.

دکور پاییزی سبز و نارنجی
دکور پاییزی سبز و نارنجی

سبز و مسی

ترکیب سبز و مسی شباهت زیادی به ترکیب سبز و قهوه ای دارد. اما رنگ مسی کمی به قرمز و نارنجی نزدیکتر است پس این پالت کمی فضای ما را شادتر و پرانرژی تر می کند. ترکیب سبز و مسی هم یک ترکیب طبیعی و گرم و دنج است که در سبک هایی مثل مدرن نیمه قرن، بوهمین و تلفیقی کاربرد دارد. می توانیم رنگ مسی را با استفاده از انواع ظروف مسی و یا اکسسوری های فلزی به رنگ برنز و مس به فضا اضافه کنیم. رنگ مسی با طیف های تیره و متوسط سبز و انواع قهوه ای و نارنجی ها به خوبی ترکیب می شود.

دکوراسیون سبز و برنز - سبز و مسی - سبز و قهوه ای
دکوراسیون سبز و برنز – سبز و مسی – سبز و قهوه ای

سبز و قرمز

سبز و قرمز یک ترکیب رنگ کارت پستالی برای دکوراسیون است. رنگ قرمز مکمل رنگ سبز در چرخه رنگ است و تکمیل ترین پالت رنگی را کنار هم می سازند. رنگ قرمز و سبز را برای دکورهای فصلی مثل کریسمس و یا شب یلدا و نوروز با هم ست می کنند. به جز آن هم می توانیم برای داشتن دکوری شاد و زنده و پویا از این پالت رنگی استفاده کنیم. این ترکیب رنگ ممکن است در صورت زیاده روی فضا را اشباع و تیره کند پس بهتر است در کنار آن از رنگ سفید یا رنگ های خنثی برای روشن کردن اتاق استفاده کنیم. ترکیب رنگ سبز و قرمز را برای فضاهای جمعی مثل نشیمن و ناهارخوری می توانیم استفاده کنیم و بهتر است آن را در اتاق خواب به کار نبریم.

رنگ قرمز مکمل رنگ سبز در دکوراسیون
ایده ترکیب سبز و قرمز در دکوراسیون – دکور کریسمس و یلدا

سبز و صورتی

ترکیب رنگ سبز و صورتی یک ترکیب ملیح و زنانه است که ریشه در طبیعت دارد. این پالت رنگی ما را به یاد گل های صورتی در طبیعت می اندازد به همین علت عموما یک ترکیب رنگ زنانه شناخته می شود. از سبز و صورتی می توانیم در سبک های شبی شیک، روستیک و وینتج استفاده کنیم. با توجه به اینکه صورتی رنگی پرانرژی و شاد است، بهتر است در کنار آن از سبزهای تیره تا متوسط و طیف های پخته سبز استفاده کنیم تا فضا را تعدیل کند. این پالت رنگی برای اتاق خواب، نشیمن و پذیرایی، اتاق کودک و حمام و رختکن مناسب است.

ایده دکوراسیون سبز و صورتی
ایده دکوراسیون سبز و صورتی

در این مطلب مکمل های رنگ سبز در دکوراسیون را معرفی کردیم. برای به کار بردن هر کدام از ترکیب رنگ های بالا بهتر است به مواردی مثل تیرگی روشن، مقدار استفاده از رنگ، توازن و تعادل در فضا هم دقت کنیم. اگر برای استفاده از این پالت ها نیاز به راهنمایی داشتید، با ما در بخش مشاوره رایگان تماس بگیرید و یا در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

مطالب مرتبط : رنگ سبز در دکوراسیون داخلی

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
نظر شما درباره این مطلب چیه؟x