دکوراسیون داخلی به سبک روستیک یا روستایی – بازگشت به طبیعت

سبک دکوراسیون داخلی روستیک یا روستایی
سبک دکوراسیون داخلی روستیک یا روستایی

فهرست مطالب

سبک روستیک در طراحی داخلی چیست؟

سبک دکوراسیون داخلی روستیک، یک سبک ملایم، آرامش بخش و طبیعت گراست که طبیعت و مواد و مصالح طبیعی در آن جایگاه ویژه ای دارند. ریشه این سبک به خانه های روستایی انگلیسی، آمریکایی، فرانسوی و هلندی می رسد. از نظر تاریخی هم این سبک، به دکوراسیون خانه های روستایی بعد از دوران رمانتیک ( اواخر قرن ۱۸) برمی گردد. جایی که احساسات و عواطف با سادگی و زیبایی در سبک های معماری بهم رسیدند.

در سبک روستیک از خانه های روستایی که دور از فضاهای شهری در دشت ها و کوهستانها بدون امکانات و ابزارهای پیشرفته ساخته می شدند الهام می گیریم. در این خانه ها در هر منطقه جغرافیایی، از مصالح طبیعی که در دسترس بود برای ساخت خانه استفاده می شد. مثلا در مناطق جنگلی از چوب و در مناطق کوهستانی از سنگ استفاده می شد. پس یکی از مهم ترین مشخصات سبک روستیک، استفاده از مواد و مصالح طبیعی به صورت خام و پرداخت نشده است.

در ادامه به معرفی سایر ویژگی های سبک دکوراسیون روستیک و نکات این سبک طراحی داخلی می پردازیم. با ما همراه باشید.

ناهارخوری به سبک روستیک
ناهارخوری به سبک روستیک

مواد و مصالح طبیعی

همانطور که گفتیم در این سبک از مواد و مصالح طبیعی برای طراحی داخلی و دکوراسیون استفاده می شود. مهم ترین و شاخص ترین مشخصه این سبک هم چوب است. البته وقتی از چوب در سبک روستیک حرف می زنیم منظورمان چوب پرداخت نشده، رنگ نشده و رگه دار طبیعی هست. در واقع به واسطه همین چوب ها می توانیم سبک روستیک را از بقیه سبک های دکوراسیون داخلی تشخیص بدهیم. چوب را می توانیم در کفپوش، دیوار، کمد و کابینت، مبلمان، میزها، در و پنجره و هر سطح دیگری در دکوراسیون روستیک به کار ببریم.

به غیر از آن در این سبک از سنگ های طبیعی، فلزات، بافت های طبیعی مثل کتان و هر نوع مصالح طبیعی دیگری هم می توانیم استفاده کنیم. دیوارهای سنگی در شومینه هم یکی از المان های محبوب سبک روستیک هستند. تنها نکته اینکه همه این مصالح باید به صورت طبیعی و بدون رنگ کاری و نقش و نگارهای مصنوعی  استفاده بشوند تا اصالت سبک روستیک حفظ بشود.

چوب بارزترین مشخصه سبک دکوراسیون روستیک
چوب بارزترین مشخصه سبک دکوراسیون روستیک

رنگ بندی

در سبک روستیک خبری از رنگ های تند و شدید نیست. عموم فضاهای این سبک رنگ هایی خنثی و روشن دارند. همانطور که گفتیم مصالح به صورت طبیعی در این سبک به کار می روند و مصالح طبیعی هم عموما رنگ های ساده و خنثی دارند. پس کلیت دکوراسیون روستیک تمی خنثی و نود دارد و همین مسئله کمک می کند که محیطی لطیف و آرامش بخش داشته باشیم.

برای اینکه کمی انرژی و تحرک به فضا بیاوریم می توانیم به صورت محدود از رنگ های طبیعی مثل سبز و زرد روشن، آبی، خاکی، نسکافه ای و قهوه ای هم در کنار رنگ های خنثی استفاده کنیم. بهتر است این رنگ ها را به صورت محدود در اکسسوری ها و کوسن ها استفاده کنیم تا فضا تم خنثی خودش را حفظ کند. در مجموع بعد از رنگ های خنثی، انواع سبزهای روشن و مات پرکاربردترین رنگهای سبک روستیک هستند.

رنگ های طبیعی و خنثی در سیک روستایی دکوراسیون داخلی
رنگ های طبیعی و خنثی در سیک روستایی دکوراسیون داخلی

الیاف طبیعی

در خانه های روستیک الیاف و پارچه های طبیعی هم به کار می رفتند. از الیافی مثل کتان، چرم، کنف، پشم، پوست، خز و … در این خانه ها استفاده می شد. البته در خاطر داشته باشیم که پارچه ها هم در این سبک عموما ساده بودند و بیشتر در زبری و نرمی و نوع بافتشان تنوع داشتند. همین تنوع کمک می کرد فضای ما یکنواخت نشود و از سادگی در بیاید. مثلا فرش های پرز بلند، بافت های دست و الیاف نرم در کنار زبری چوب و فلز، به زیبایی فضای ما کمک می کنند.

البته در این دوران می توانیم به صورت محدود از طرح های طبیعی و ساده مثل راه راه، گلدار، روستایی، طرح های مزرعه و گیاهان و .. در سطوح پارچه ای این سبک استفاده کنیم. همینطور می توانیم از حصیر، مکرومه و این قبیل تزئینات که با الیاف های طبیعی قابل ساخت هستند هم برای دکور اتاق ها استفاده کنیم. سبد های چوبی و حصیری، پتوهای پشمی، خز و … هم در این سبک به کار می آیند.

تنوع الیاف و مصالح طبیعی در دکوراسیون خانه روستیک
تنوع الیاف و مصالح طبیعی در دکوراسیون خانه روستیک

اثاثیه روستیک

سطوح و وسایل سبک روستیک ظریف و پرداخت شده نیستند و حالتی طبیعی دارند. مثلا خبری از پیچ و قوس در ساختار مبلمان نیست و مبل ها ساده و بزرگ با اسکلتی چوبی هستند. میز، کمد و بقیه وسایل هم به همین صورت طراحی می شود. در لوسترهای روستیک خیلی اوقات از فلز استفاده می شود و لوسترهایی فانوس دار یا طرح فانوس یا سبک های صنعتی که فلز پرداخت نشده دارند، در این سبک به کار می آیند. بقیه وسایل مثل ظروف و دکوریجات هم عموما ساده و طبیعی هستند و از جنس چوب یا فلزاتی مانند مس و روی هستند.

وسایل ساده و چوبی برای سبک روستیک و وینتج
دکوراسیون ساده به سبک روستیک

دکوریجات روستایی

وسایل دکوری در این سبک معمولا از چوب تشکیل می شوند. مثلا ظروف بامبو گزینه های خوبی برای سبک دکوراسیون داخلی روستیک هستند. همینطور وسایل دکوراتیو با تم طبیعت مثل تابلوهایی با طرح حیوانات، پارچه هایی با طرح های گیاهان، وسایلی با تم مزرعه، طبیعت و درختان، میوه های کاج و این قبیل المان ها در سبک روستیک به کار می آیند. همینطور انواع  فانوس و وسایلی که در قدیم در خانه های روستایی استفاده می شدند مثل سطل های فلزی، سبد های چوبی و حصیری هم گزینه های خوبی هستند.

دکوریجات چوبی و طبیعی با تم مزرعه و طبیعت
دکوریجات چوبی و طبیعی با تم مزرعه و طبیعت

نور طبیعی

در گذشته که برق نبود، مردم روستایی تلاش می کردند بیشترین بهره را از نور روز ببرند. پس پنجره هایی بزرگ با قاب چوبی بدون پرده و یا با پرده هایی نازک می ساختند تا نور زیادی وارد خانه بشود. پس پرده های سبک روستیک ساده و نازک و یک لایه هستند و سعی می کنیم که بیشترین نور روز را دراین خانه ها استفاده کنیم. در مقابل در شب نورپردازی زیاد و خیلی روشن نداریم و به جای آن نورهای مختلف و کوچک و بزرگ را ترکیب می کنیم تا فضای ما دنج و گرم بشود.

استفاده حداکثری از نور طبیعی در طراحی داخلی
استفاده حداکثری از نور طبیعی در طراحی داخلی

گل و گیاهان طبیعی

مگر می شود از طبیعت یاد کنیم و گیاهان در آن جایی نداشته باشند؟ در این سبک گلهای مصنوعی هیچ جایی ندارند و در عوض گیاهان خشک شده یکی از وسایل دکوراتیو سبک روستیک هستند. در کنار آنها می توانیم از گل و گلدان های طبیعی هم برای دکوراسیون این فضاها استفاده کنیم. البته به یاد داشته باشیم که روستیک سبکی خلوت است و نباید تمام فضا را با گلدان پر کنیم. اما استفاده به جا و محدود از گیاهان می تواند به طبیعی شدن خانه ما کمک کند. می توانیم از گیاهان طبیعی برای آشپزخانه، اتاق خواب، سالن و هز فضایی که نور طبیعی کافی داریم استفاده کنیم.

گل و گیاهان طبیعی در دکوراسیون داخلی خانه
گل و گیاهان طبیعی در دکوراسیون داخلی خانه

روستیک دیزاین

به طور کلی گفتیم که این سبک از مصالح طبیعی، بافت ها و الیاف طبیعی، دکوریجاتی با تم روستا، گیاهان و چوب تشکیل شده است. خلاصه مشخصات آن را هم می توانید در مودبرد زیر مشاهده کنید و ایده بگیرید. اگر سوالی درباره این سبک داشتید می توانید با ما در بخش نظرات مطرح کنید. همینطور اگر برای دکوراسیون داخلی به سبک روستیک نیاز به مشاوره و راهنمایی داشتید می توانید در بخش مشاوره رایگان نیلی با ما تماس بگیرید تا شما را در این مسیر همراهی کنیم.

نظر شما درباره این سبک چیست؟ در بخش نظرات ایده ها و دیدگاه های خودتان را با ما در میان بگذارید.

مودبرد معرفی سبک طراحی داخلی روستیک
مودبرد معرفی سبک طراحی داخلی روستیک

مطالب مرتبط : سبک خانه مزرعه ای در طراحی داخلی

3 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
نظر شما درباره این مطلب چیه؟x