چطور کوسن های روی مبل را بچینیم؟ نکات و مدلهای چیدمان کوسن

روش های چیدمان کوسن های روی مبل
روش های چیدمان کوسن های روی مبل

فهرست مطالب

کوسن ها در اشکال و رنگ ها و مدل های متنوعی دربازار تولید و عرضه می شوند و این تنوع به دکوراسیون داخلی خانه ها روح و انرژی می بخشد. شما می توانید با استفاده از کوسن های مختلف رنگ ها و طرح های متنوعی را به فضای خودتان اضافه کنید. علاوه بر این کوسن ها بین دکوریجات مختلف نسبتا ارزان و اقتصادی هستند و شما با هر بودجه ای می توانید کوسن متناسب با خانه خودتان را پیدا کنید. در مطلب جداگانه ای درباره “نحوه انتخاب و خرید کوسن” صحبت کردیم که پیشنهاد می کنیم از آن مطلب هم بازدید بفرمایید. بعد از انتخاب و خرید کوسن های مناسب با دکوراسیون داخلی خانه سوالی که پیش می آید این است که : کوسن ها را چطور بچینیم؟ مدل های مختلف چیدمان کوسن ها روی مبل چه هستند؟

در این مطلب نکات و روش های چیدمان کوسن ها در دکوراسیون داخلی را بررسی می کنیم. پس برای داشتن دکوراسیونی زیبا و چشم نواز با ما همراه باشید.

پیشنهاد مطالعه : راهنمای خرید کوسن

روش های چیدمان کوسن های روی مبل
روش های چیدمان کوسن های روی مبل

اهمیت کوسن ها در دکوراسیون داخلی

کوسن ها در فضای خانه به علل مختلفی به کار می روند. مثلا از تاثیرات و کاربردهای کوسن در دکوراسیون داخلی میتوانیم موارد زیر را نام ببریم:

جنبه کاربردی و راحتی :

کوسن ها می توانند به راحتی بیشتر فضای شما کمک کنند. مثلا روی مبلمان قسمت داخلی کمر و یا زیر دست را پر می کنند تا شما راحت تر بتوانید بنشینید و استراحت کنید. همینطور روی تخت برای راحتی و نرمی بیشتر رختخواب به کار می روند. اگر دقت کرده باشید در هتل ها انواع مختلفی از کوسن و بالشت ها را روی تخت برای راحتی مسافران در نظر می گیرند. همینطور برای مبل های عمیق هم کمک می کنند که راحت تر از مبلتان استفاده کنید.

استفاده از کوسن های متنوع روی تخت و مبل
کوسن ها به راحتی و دنج شدن فضای ما کمک می کنند

زیبایی و تزئین :

کوسن ها به زیبایی و تزئین فضای شما هم می توانند کمک کنند. شما با استفاده از کوسن های متنوع و روکش کوسن های مختلف می توانید رنگ ها و طرح هایی که نیاز دارید را به فضا اضافه کنید. کوسن ها شادی و انرژی و احساس دنج بودن را به دکوراسیون داخلی خانه می بخشند و کمک می کنند آدمها راحتی و امنیت بیشتری را در فضا احساس کنند.

استفاده از کوسن برای تزئین مبل
استفاده از کوسن برای تزئین مبل

تغییر دکوراسیون اقتصادی

همانطور که گفتیم کوسن ها جزو گزینه های اقتصادی بین دکوریجات خانه شناخته می شوند. شما می توانید روکش های مختلفی را برای کوسن هایتان تهیه کنید و برای تغییر دکوراسیون فصلی و مناسبتی استفاده کنید. همینطور می توانید گهگاه با تعویض کوسن ها رنگ و طرح های جدیدتری در فضا استفاده کنید و به دکورتان تنوع بدهید.

تغییر دکوراسیون با تعویض روکش کوسن ها
تغییر دکوراسیون با تعویض روکش کوسن ها

پس به طور کلی کوسن ها در دکوراسیون هم جنبه کاربردی و هم تزئینی دارند. اما رعایت نکاتی مثل “انتخاب صحیح کوسن” و چیدمان اصولی است که باعث می شود به نتیجه درست برسید.  طرح و چیدمان کوسن ها با نوع فضایی که از آنها استفاده می کنیم رابطه مستقیم دارد. مثلا کوسن های روی تخت با کوسن های روی مبل از نظر جنس و سایز متفاوت هستند. پس قبل از چیدن کوسن ها باید سبک و کاربری فضا را در نظر بگیرید و بعد طبق آن کوسن های متناسب را تهیه و چیدمان کنید.

مطلب مرتبط : چطور کوسن انتخاب کنیم؟

کاربرد کوسن در دکوراسیون داخلی
کاربرد کوسن در دکوراسیون داخلی

چیدمان کوسن های روی مبل

برای چیدمان کوسن روی مبل ها چند روش مختلف وجود دارد که با هم بررسی می کنیم :

از بزرگ تا کوچک :

در این روش از کوسن هایی با سایزهای مختلف باید استفاده کنید. ابتدا از دو گوشه کاناپه شروع به چیدن کوسن ها کنید و بعد به سمت مرکز کاناپه حرکت کنید. در این مدل باید اول کوسن های بزرگتر را در قسمت گوشه ها بگذارید و بعد به ترتیب سایزهای مختلف را تا کوچکترین کوسن جلوتر و کنار کوسن قبلی بچینید. این قضیه کمک می کند که کوسن های بزرگتر در پشت بقیه قرار بگیرند و به نوعی کوسن های شما لایه بندی بشوند. بهتر است از رنگ یا بافت یا طرح های مختلف در کوسن هایتان استفاده کنید و سعی کنید یکی در میان رنگ های تیره و روشن باشند تا همه کوسن ها به خوبی به چشم بیایند.

ایده چیدمان بزرگ تا کوچک کوسن روی کاناپه
ایده چیدمان بزرگ تا کوچک کوسن روی کاناپه

چیدمان متقارن :

چیدمان متقارن یکی از قدیمی ترین و محبوب ترین سبک های چیدمان کوسن است. تقارن یکی از اصول سبک های دکوراسیون کلاسیک است. پس این مدل چیدمان برای خانه هایی به سبک های مثل کلاسیک، نئوکلاسیک و سنتی ایرانی مناسب است. در این مدل باید هر دو سمت مبل را به شکل متقارن چیدمان کنید. پس برای این روش باید از هر طرح و رنگی یک جفت کوسن تهیه کنید تا بتوانید تقارن را رعایت کنید. این روش به محیط شما نظم می دهد و همانطور که گفتیم برای سبک های سنتی بسیار مناسب است.

چیدمان متقارن کوسن روی مبل
چیدمان متقارن کوسن روی مبل

چیدمان نامتقارن :

به طور کلی ترکیب بندی های نامتقارن برای چشم انسان جالب تر از ترکیب های متقارن به نظر می رسند چرا که دیرتر تکراری می شوند. به همین دلیل در اکثر سبک های مدرن و جدید از ترکیب بندی های نامتقارن در چیدمان تزئینات استفاده می شود. پس اگر سبک دکوراسیون شما کلاسیک یا نئوکلاسیک نیست بهتر است کوسن هایتان را به سبک نامتقارن چیدمان کنید. در این مدل کوسن ها را به گروه هایی با اعداد فرد ( مثل ۱، ۳، ۵ و … ) تقسیم می کنیم و بعد با همین گروه بندی روی مبل ها چیدمان می کنیم. مثلا می توانید برای کاناپه ۳ نفره در یک سمت ۳ کوسن و در سمت دیگر ۱ کوسن قرار بدهید. سعی کنید توازن و تعادل هر دو سمت را از نظر رنگی برقرار کنید و چیدمان نهایی شما زیبا و متوازن باشد.

مدل دیزاین کوسن در سبک های مدرن دکوراسیون
مدل دیزاین کوسن در سبک های مدرن دکوراسیون

کوسن تک

برای مبل های تک نفره و یا کوچک ممکن است فقط جای کافی برای یک کوسن را داشته باشید. در این حالت سعی کنید کوسن شما سایز متوسط تا بزرگ داشته باشد که ریز و محقر به نظر نرسد. همینطور سعی کنید رنگ و طرح کوسنتان با مبل زیرش به اندازه کافی تفاوت داشته باشد تا بهتر دیده شود. سعی کنید از طرح های خاص و بافت های نرم استفاده کنید که احساس راحتی بیشتری را به شما القا کند.

کوسن تک مبل یک نفره
کوسن تک مبل یک نفره

نکات چیدمان کوسن مبل

تعداد مناسب کوسن

در چیدمان کوسن های روی مبل نکته ای که باید به آن دقت کنید تعداد و رنگ مناسب کوسن است. مثلا اگر تعداد کوسن ها زیاد باشد و تمام مبل را با کوسن بپوشانید عملا فضای نشستن خودتان را از بین برده اید و روی راحتی فضا را تاثیر منفی می گذارید. تعداد مناسب و اصولی کوسن برای مبلمان مختلف به شرح زیر است :

  • کاناپه ۳ نفره : ۶-۳ کوسن
  • کاناپه ۲ نفره : ۳-۲ کوسن
  • مبل تک نفره : ۱ کوسن
  • مبل ال : ۹-۵ کوسن

چند کوسن برای روی مبل مناسب است؟
چند کوسن برای روی مبل مناسب است؟

در چیدمان کوسن های مبل به این نکته دقت کنید که ترکیب بندی هایی با اعداد فرد و “چیدمان مثلثی” در چشم انسان متناسب تر و زیباتر به نظر می رسند. پس سعی کنید برای چیدمان کوسن ها در هر قسمتی از خانه از گروه های فرد استفاده کنید و با آنها یک مثلث بصری بسازید. برای آشنایی با مبحث مثلث بصری در دکوراسیون داخلی مطلب زیر را به شما پیشنهاد می کنیم :

 روش ساختن مثلث بصری با وسایل دکوراتیو

دقت کنید که قانون اعداد فرد مختص سبک های مدرن است و در سبک های کلاسیک نیازی نیست آن را رعایت کنید.

چیدمان مثلثی کوسن ها در دکوراسیون
چیدمان مثلثی کوسن ها در دکوراسیون

رنگ مناسب کوسن

برای انتخاب رنگ مناسب کوسن می توانید از بقیه رنگ های محیط مثل رنگ پرده، فرش، دیوار و … استفاده کنید. سعی کنید رنگ کوسن شما با مبل زیرش تا حد مناسبی تفاوت داشته باشد تا بهتر دیده شود. همینطور می توانید از رنگ های زنده و تند هم استفاده کنید تا فضای شما شاد و پرانرژی بشود. سعی کنید تمام کوسن های شما یک شکل نباشند تا زود تکراری نشوند. می توانید از چند کوسن همرنگ با طرح و بافت های مختلف استفاده کنید و یا از کوسن هایی با رنگ های تیره و روشن کمک بگیرید. همینطور می توانید از رنگ های مختلف و حتی متضاد هم استفاده کنید تا تحرک و هیجان بیشتری به محیط ببخشید.

سعی کنید تنوع رنگ ها یا مدل های مختلف کوسن های شما از ۳ بیشتر نشود. همینطور می توانید از کوسن های یک طیف رنگی با مدل های مختلف مثل مربع و دایره و … استفاده کنید و به این طریق به فضا تنوع ببخشید.

روش های انتخاب رنگبندی اکسسوری ها
رنگ های متفاوت کوسن در مبلمان مدرن

نکات پایانی

هر فضایی با توجه به ابعاد و اندازه و نوع استفاده ای که از آن می کنید، چیدمان متفاوتی می طلبد. در نهایت بعد از چیدمان کوسن ها فضای شما باید راحت، زیبا و متعادل به نظر برسد. کوسن ها می توانند رنگ ها و اجزای مختلف دکوراسیون شما را به هم ارتباط بدهند پس سعی کنید با انتخاب مناسب این ارتباط را در فضا برقرار کنید. علاوه بر این در نهایت حتما چک کنید که فضای کافی برای استراحت و نشستن داشته باشید و کوسن ها روی راحتی شما تاثیر مثبت گذاشته باشند. در صورتی که در فضای شما این موارد رعایت شده اند یعنی شما یک چیدمان اصولی و درست با کوسن هایتان انجام داده اید.

اما اگر برای خرید، انتخاب و چیدمان کوسن ها به راهنمایی نیاز داشتید می توانید در بخش نظرات یا مشاوره آنلاین ابهامات و سوالاتتان را با ما مطرح کنید. همکاران ما در اسرع وقت پاسخگوی شما خواهند بود.

مطالب مرتبط :

راهنمای خرید کوسن

مثلث بصری در دکوراسیون داخلی

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
نظر شما درباره این مطلب چیه؟x