نکات چیدمان گل و گیاهان در دکور خانه – گلدان ها را کجا بگذاریم؟

ایده های چیدمان گل و گیاهان در خانه
ایده های چیدمان گل و گیاهان در خانه

فهرست مطالب

گل و گیاهان نماینده های طبیعت در خانه ما هستند. استفاده از گیاهان سبز و زنده در دکوراسیون داخلی خانه به تصفیه هوای محیط کمک می کند و طراوت و شادابی را به فضای اطراف می بخشد. به خصوص در مدل زندگی شهرنشینی و فضای آپارتمانی، لزوم استفاده از گل و گیاهان در دکوراسیون داخلی چندین برابر می شود. چرا که کمک می کنند ما انسان ها پیوندمان با طبیعت را حفظ کنیم و از زیبایی های آن در محیط زندگی لذت ببریم. اما شاید برای شما هم سوال پیش آمده باشد که گل و گیاهان را در کدام قسمت خانه و با چه شکلی چیدمان کنیم تا نتیجه بهتری به دست آوریم؟ در این مطلب ایده ها و چیدمان های مناسب برای گلدان ها و گل و گیاهان در خانه را با هم بررسی می کنیم. با ما همراه باشید.

ایده های چیدمان گل و گیاهان در خانه
ایده های چیدمان گل و گیاهان در خانه

چیدمان گیاهان نزدیک پنجره

مسلما فضاهای اطراف و نزدیک پنجره بهترین محیط برای قرارگیری گیاهان طبیعی در داخل خانه هستند. البته قبل از قرار دادن آنها حتما باید شرایط مساعد گیاهتان را جویا بشوید و با شرایط پنجره تطبیق بدهید. اغلب گل و گیاهان آپارتمانی نور غیر مستقیم پشت پنجره را می پسندند. اما ممکن است گیاه شما به آفتاب مستقیم و یا برعکس سایه نیاز داشته باشد.

بهترین فضا برای گل و گیاهان آپارتمانی نزدیک پنجره هاست
بهترین فضا برای گل و گیاهان آپارتمانی نزدیک پنجره هاست

پس در صورت هماهنگی شرایط مساعد گیاه شما و پنجره خانه، اطراف و نزدیکی پنجره ها بهترین فضای برای قرار دادن گل و گیاهان شماست. شما می توانید با مدل های مختلفی گیاهانتان را اطراف پنجره ها چیدمان کنید مثل:

نیمکت گل برای زیر پنجره

گاهی اوقات پنجره ها با فاصله از سطح زمین قرار دارند و این قضیه باعث می شود نور به خوبی به گل و گیاهان زیر پنجره نرسد. در اینجا شما می توانید از نیمکت برای زیر پنجره استفاده کنید. به این صورت گل و گیاهان شما بالاتر از سطح زمین قرار می گیرند و هم نور بهتری دریافت می کنند و هم ظاهر بصری زیباتری پیدا می کنند. همینطور می توانید از میز کوچک، پاف یا اتومان هم برای این مورد استفاده کنید.

ایده نیمکت گل برای زیر پنجره
ایده نیمکت گل برای زیر پنجره

پنجره شاه نشین

اگر پنجره شما در فضای عقب رفتگی قرار گرفته می توانید یک محیط شاه نشین درست کنید و گل و گیاهانتان را مقابل پنجره قرار بدهید. در این صورت یک محیط امن و آرام برای گلدان هایتان فراهم کرده اید که دور از رفت و آمد به راحتی رشد و زندگی کنند.

چیدمان گل و گیاهان آپارتمانی پشت پنجره
ایده پنجره شاه نشین برای گل و گیاهان
ایده پنجره شاه نشین برای گل و گیاهان
ایده پنجره شاه نشین برای گل و گیاهان

استند گلدان

استندهای گلدان در مدل ها و سایزهای بسیار متنوعی تولید و به بازار عرضه می شوند. شما می توانید با توجه به سبک دکوراسیون فضای خودتان استند متناسبی برای اطراف و زیر پنجره تهیه کنید و گلدان هایتان رو روی استند قرار بدهید. این کار کمک می کند که گلدان ها از سطح زمین فاصله بگیرند و نور بهتری دریافت کنند. سعی کنید از استندهایی با ارتفاع های متفاوت استفاده کنید تا ظاهر زیباتری به چیدمان گلدان هایتان بدهید.

ایده استفاده از استند برای گل و گیاه آپارتمانی
استندهای گل و گیاه در مدل و سایزهای مختلف تولید و عرضه می شوند

خودتان بسازید

شما می توانید از انواع وسایل قدیمی، بازیافتی، چوب، پلاستیک و هر نوع وسیله دیگری استفاده کنید و استندهای متنوع و زیبایی برای گلدان هایتان بسازید. همینطور می توانید برای فضای زیر پنجره یک باکس گلدان مخصوص بسازید و یا از باکس ها و کتابخانه های آماده استفاده کنید و گلدان ها را روی آنها بگذارید. فقط دقت کنید که زیر هر گلدان یک زیرگلدانی متناسب هم تهیه کنید تا آب و رطوبت ناشی از آبیاری گلدان ها به وسایل شما آسیب نزند.

کتابخانه و قفسه دست ساز چوبی برای گلدان ها
استفاده از کتابخانه و قفسه دست ساز چوبی برای گلدان ها

گلدان های پشت مبلمان

یکی از فضاهای مناسب برای قرار دادن گل و گیاهان در محیط نشیمن و پذیرایی فضای پشت مبلمان و فضای خالی بین وسایل است. استفاده از گل و گیاهان بزرگ و بلند در پشت مبلمان و وسایل کمک می کند فضای شما ظاهری گرم و لوکس به خودش بگیرد. البته دقت کنید که گیاهان شما مسیر رفت و آمد را مسدود نکنند و یا در معرض ضربه و تردد قرار نگیرند تا سالم تر بمانند. می توانید از انواع استندهای گلدان هم برای دادن ارتفاع بیشتر به گلدان هایتان استفاده کنید. از محبوب ترین گیاهان بزرگ برای پشت مبلمان می توانیم برگ انجیری، سانسوریا، زاموفیلیا، نخل شامادورا و یوکا را نام ببریم.

پیشنهاد مطالعه : گل و گیاهان مناسب نشیمن و پذیرایی

چیدمان گل و گیاهان در نشیمن و پذیرایی
چیدمان گل و گیاهان در نشیمن و پذیرایی

استفاده از میز برای گلدان ها

در دکوراسیون خانه میزهایی با ابعاد مختلف برای کاربردهای متنوع تهیه می کنیم. می توانید روی میزها را با گلدان های طبیعی و سبز دکور کنید. دقت کنید که سایز گلدان با سایز میز شما متناسب باشد تا تمام فضای روی میز را اشغال نکند. شما می توانید روی میز ناهارخوری، میز جلومبلی، میز عسلی، میز کار، میز آرایشی و روی کابینت های آشپزخانه و کانتر از گیاهان طبیعی استفاده کنید. این گل و گیاهان در قسمت های مختلف خانه فضای شما را دنج و دلنشین و با طراوت خواهند کرد.

پیشنهاد مطالعه :

روی میز ناهارخوری را با چی تزئین کنیم؟

روی میز جلومبلی چه بگذاریم؟

دیزاین میز های نشیمن و پذیرایی با گل و گیاه
دیزاین میز های نشیمن و پذیرایی با گل و گیاه

کتابخانه و شلف سرسبز

یکی از بهترین راهکارها برای استفاده از گل و گیاه در دکوراسیون داخلی استفاده از شلف و طبقات دیواری است. شلف ها با توجه به اینکه از سطح زمین ارتفاع دارند کمک می کنند گل و گیاهان شما نور بهتری دریافت کنند. علاوه بر این کمک می کنند که گلدان ها از دسترس کودکان و حیوانات خانگی و مسیر تردد در امان بمانند. می توانید در اقصی نقاط خانه از شلف های تزئینی استفاده کنید و روی آنها را گلدان ها و دکوریجات تزئین کنید. علاوه بر این می توانید در نزدیکی پنجره از چند شلف مخصوص گلدان استفاده کنید و یک گوشه دنج سرسبز در خانه به وجود بیاورید. همینطور می توانید از شلف ها در تمامی فضاهای خانه مثل نشیمن، اتاق خواب، آشپزخانه و حتی حمام برای قرار دادن گل و گیاهان استفاده کنید.

پیشنهاد مطالعه :

گل و گیاهان مناسب آشپزخانه

ایده استفاده از شلف برای قرار دادن گل و گیاهان
ایده استفاده از شلف برای قرار دادن گل و گیاهان

 کتابخانه ها هم گزینه مناسبی برای قرار دادن گلدان ها هستند. انواع کتابخانه های زمینی، دیواری، توکار و … موجود هستند که می توانید طبق ابعاد و فضای خودتان تهیه کنید. اما دقت کنید که آبیاری گیاهان موجب آسیب به کتابها نشود.

کنج فضا

قسمت کنج اتاق فضای امن و مناسبی دور از تردد برای گل و گیاهان شما فراهم می کند. می توانید از فضای کنج نشیمن و پذیرایی و همینطور اتاق خواب ها برای چیدمان گل و گیاهان در خانه استفاده کنید. همینطور می توانید از استند های گلدان هم برای ارتفاع دادن به گلدان ها کمک بگیرید تا نور بهتری دریافت کنند و زیباتر به نظر برسند. استفاده از گیاهان کمک می کند گوشه های بلااستفاده و مرده فضا به محیطی زیبا و دلنشین تبدیل شوند.

گوشه های اتاق بهترین فضا برای قرارگیری گلدان ها
گوشه های اتاق بهترین فضا برای قرارگیری گلدان ها

گیاهان آویز

شما همینطور می توانید از آویزهای سقفی هم برای گل و گیاهانتان استفاده کنید. این آویزها به خصوص برای گیاهان رونده مثل انواع پیچک بسیار مناسبند. می توانید گلدان های آویز را از سقف کاذب و یا بالای کابینت و شلف ها آویزان کنید. فقط جوانب ایمنی را موقع نصب این گلدان ها فراموش نکنید و سعی کنید کاملا محکم و ایمن آنها را متصل کنید.

گلدان های آویز برای داخل آپارتمان
گلدان های آویز برای داخل آپارتمان

بالکن و پاسیو

در آخر هم بهترین فضا برای چیدمان گل و گیاهان در خانه بالکن و پاسیو است. شما می توانید از انواع طبقه، شلف، آویز، باکس گل و هر نوع نگهدارنده دیگری برای فضای بالکن و پاسیو استفاده کنید و یک فضای سرسبز و زیبا در مجاورت خانه برای خودتان تدارک ببینید. دقت کنید که همه گیاهان برای فضای بالکن و بیرون خانه مناسب نیستند و حتما از گیاهان مقاوم که به نور مستقیم و هوای آزاد نیاز دارند در محیط بیرون استفاده کنید.

بالکن با دکوراسیون چوبی و گل و گیاه
بالکن سرسبز و دنج با گل و گیاهان

نکات استفاده از گیاهان در دکوراسیون

همه ما می دانیم که گل و گیاهان زیبایی و طراوت را به فضای خانه می آورند. ولی برای به دست آوردن نتیجه بهتر بعضی نکات هستند که رعایت آنها الزامی است.

استفاده به اندازه

سعی کنید به تعداد کافی از گل و گیاهان در فضا استفاده کنید و تمام محیط را با گلدان پر نکنید. دقت کنید که گلدان ها و گیاهان عناصر تزئینی دکوراسیون داخلی هستند و نباید تمام فضا را اشغال کنند یا مانع بقیه عملکردهای محیط بشوند. همینطور سعی کنید ابعاد گلدان های شما با متراژ و فضای شما همخوانی داشته باشد. برای متراژهای پایین از گلهای کوچک که رشد کمی دارند استفاده کنید و برای متراژهای بالا از چند گیاه متوسط و بزرگ استفاده کنید.

ایده چیدمان گلدان ها نزدیک کاناپه
ایده چیدمان گلدان ها نزدیک کاناپه

تنوع

سعی کنید از گل و گیاهان متنوعی که در کنار هم به خوبی رشد می کنند استفاده کنید و از تکرار و یکنواختی در گیاهان خانه پرهیز کنید. تنوع گیاهان فضای شاداب تر و باطراوت تری برای شما ایجاد می کند. همینطور سعی کنید این تنوع را در سایز و شکل گیاهان هم لحاظ کنید. مثلا برای هر فضا یا اتاقی از ترکیب گیاهان بلند، متوسط و کوتاه باهم استفاده کنید تا ظاهر جذاب تری به شما بدهند.

ترکیب گلدان های مختلف با دکوراسیون سبک مدرن در خانه
ترکیب گلدان های مختلف با دکوراسیون سبک مدرن در خانه

رعایت قانون سه تایی و مثلثی

مدل چیدمان و ترکیب بندی گل و گیاهان در خانه شما تاثیر بسزایی روی زیبایی محیط شما دارد. شما برای داشتن یک ظاهر زیباتر بهتر است گلدان ها را به گروه های سه تایی و یا اعداد فرد تقسیم کنید و برای هر گروه یک کنج یا قسمت مخصوص در نظر بگیرید. این قضیه کمک می کند که فضای شما هم نظم پیدا کند و گلدانها در سرتاسر اتاق پراکنده نشوند. سعی کنید در هر گروه از سایزها و مدل های مختلف گلدان استفاده کنید و آنها را به صورت مثلثی چیدمان کنید. اگر با دو قانون مثلث و سه تایی در دکوراسیون آشنایی ندارید، مطالعه مطالب زیر را به شما پیشنهاد می کنیم :

مثلث بصری در دکوراسیون داخلی چیست؟

قانون سه تایی یا اعداد فرد در چیدمان دکوریجات چیست؟

گروه بندی و چیدمان گل و گیاهان آپارتمانی
گروه بندی و چیدمان گل و گیاهان آپارتمانی

استفاده از گلدان مناسب

نکته آخر هم دقت به جنس و شکل گلدان هاست. حتما دقت کنید که ظاهر گلدان های شما از لحاظ سبک، جنس و رنگ با دکوراسیون بقیه فضا همخوانی داشته باشد. گلدان های سنگی، بتنی، چینی، سرامیکی، سفالی و فلزی برای محیط داخل آپارتمان مناسب تر هستند و برای فضای بیرون مثل بالکن و پاسیو می توانید از گلدان های پلاستیکی هم استفاده کنید. علاوه بر این می توانید از انواع گلدان های چوبی و سبد های حصیری هم در سبک هایی مثل روستیک، بوهمین و وینتیج استفاده کنید. سعی کنید گلدان شما ظاهری رسمی و متناسب داشته باشد تا جلوه ای لوکس و شکیل به فضای شما ببخشید. از استفاده کردن از گلدان های باغبانی و یا پلاستیک های نامرغوب در داخل خانه جدا خودداری بفرمایید.

پیشنهاد مطالعه : کاربرد سبد های حصیری در دکور خانه

ایده گلدان های مناسب داخل آپارتمان
کاربرد گلدان های بتنی در گل و گیاهان داخلی منزل
گلدان ها و گل و گیاهان مناسب سبک مدرن
گلدان های مناسب دکوراسیون سبک مدرن

نکات آخر

در این مطلب ایده ها و نکات کلی برای چیدمان گل و گیاهان در خانه را مرور کردیم. شما می توانید در کلیه فضاهای خانه از گل و گیاهان استفاده کنید. اما سعی کنید در هر فضا از گیاهانی مناسب عملکرد و شرایط نوری و جوی همان فضا استفاده کنید تا دوام بیشتری داشته باشند. برای تهیه گل و گیاهان مناسب خانه مطالعه مطالب زیر را هم به شما پیشنهاد می کنیم :

گل و گیاهان مناسب آشپزخانه

گیاهان مناسب اتاق خواب کدامند؟

گل و گیاهان مناسب نشیمن و پذیرایی

1 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
نظر شما درباره این مطلب چیه؟x