تزئین میز جلو مبلی – روی میز وسط چی بگذاریم؟

نکات چیدمان و تزئین میز جلو مبلی پذیرایی و نشیمن
نکات چیدمان و تزئین میز جلو مبلی پذیرایی و نشیمن

فهرست مطالب

میز جلو مبلی یا میز وسط یکی از نقاط مرکزی خانه محسوب می شود که گاهی همه سرویس مبلمان یا صندلی ها را به هم ارتباط می دهد. خیلی اوقات تزئین میز جلو مبلی به حدی در دید هست که به نقطه اصلی و کانونی سالن نشیمن و پذیرایی تبدیل می شود و تمام توجه را به سمت خودش جلب می کند. از طرفی چون یک وسیله کاربردی و پراستفاده هست، عموما با وسایل ریز و درشت مثل کتاب ،کلید، کنترل تلویزیون، مانده خوراکی ها و ظروف و … پر می شود. که این شلوغی و بی نظمی اصلا ظاهر خوبی برای سالن ما نمی سازد. ما می توانیم با اکسسوری های شیک و زیبا و یک چیدمان خوب ، میز جلومبلی را به بهترین شکل ممکن دکور کنیم. اما سوالی که پیش می آید این است که روی میز جلو مبلی چی بگذاریم؟ و این وسایل را چطور چیدمان کنیم؟

در این مطلب وسایل و دکوریجات مناسب برای چیدمان و دیزاین میز وسط را معرفی کردیم و نکات مورد نیاز برای یک دکور خوب را بررسی کردیم. با ما همراه باشید.

سینی تزئینی برای میز جلومبلی

سینی تزئینی یا دکوراتیو کمک می کند که وسایل ریز و درشت را بتوانیم دسته بندی کنیم و منظم داخل آن بچینیم. این کار به میز ما نظم می دهد و از شلوغی آن جلوگیری می کند. علاوه بر این کمک می کند ظروف و دکوریجاتی که جنس و رنگ متفاوتی دارند، در یک مجموعه قرار بگیرند و با هم ارتباط برقرار کنند و زیباتر دیده شوند.

می توانیم از انواع سینی های آینه ای، برنجی، مسی، چوبی و بامبو و یا شیشه ای و دستساز برای این کار استفاده کنیم. سبدهای حصیری هم یک جایگزین مقرون به صرفه و زیبا برای سینی های دکوراتیو هستند که در سایزها و مدلهای مختلفی تولید می شوند.

سینی دکوراتیو برای تزئین میز جلو مبلی
سینی دکوراتیو برای تزئین میز جلو مبلی

گل و گیاهان طبیعی

حضور گل و گیاه طبیعی در دکور خانه همیشه تاثیر مثبتی روی حال و هوای فضا می گذارد. گیاهان به تصفیه هوا کمک می کنند و طراوت و تازگی زندگی را به محیط ما می آورند و نمادی از سلامتی و شادابی در دکوراسیون هستند. می توانیم از انواع گل و گلدان های طبیعی در سایزهای متوسط برای تزئین میز جلو مبلی استفاده کنیم.

بهتر است روی میز جلو مبلی گیاهان خیلی بلند استفاده نکنیم. چرا که هم خطر سقوط و افتادن دارند و هم ممکن است جلوی دید تلویزیون یا افراد به همدیگر را مسدود کنند و فضا را آشفته نشان بدهند.

گل و گیاه طبیعی برای میز وسط مبلمان
گل و گیاه طبیعی برای میز وسط مبلمان

تزئین میز جلو مبلی با شمع

شمع ها محیط ما را گرم و دنج می کنند و مدلهای عطری آنها به خوشبو شدن فضا کمک می کنند. علاوه بر این نور ملایم و گرمی هم به محیط می بخشند. می توانیم از انواع شمع های تزئینی در سایزها و رنگ های مختلف برای میز جلومبلی استفاده کنیم. شمع های عطری یا بدون دود و یا شمعدان های مناسب وارمر هم گزینه های خوبی برای این مورد هستند.

دیزاین میز جلو مبلی پذیرایی با شمع و شمعدان
دیزاین میز جلو مبلی پذیرایی با شمع و شمعدان

قانون سه تایی و مثلث بصری

در چیدمان عناصر تزئینی، فرم مثلثی زیباترین فرم در چشم انسان دیده می شود. این یعنی وسایل را طوری کنار هم چیدمان کنیم که کل مجموعه از روبرو شکل مثلث به خودش بگیرد. برای این کار باید از تلفیق وسایل دکوری مختلف کمک بگیریم. مثلا در چیدمان روی میز از ترکیب وسایل کوتاه و بلند و متوسط استفاده کنیم و همه را یک اندازه انتخاب نکنیم. در سایز دکوریجات هم بهتر است همین نکته را رعایت کنیم و وسایل کوچک و متوسط و درشت را با هم ترکیب کنیم و سعی کنیم از هر سه سایز در مجموعه استفاده کنیم.

رعایت قانون سه تایی در انتخاب جنس و سایز و ارتفاع وسایل دکوری در کنار چیدمان مثلثی، بهترین فرم چیدمان را به ما می دهد. یعنی همانطور که گفته شد از وسایلی به هر سه ارتفاع کوتاه و بلند و متوسط و سایزهای مختلف استفاده کنیم. این قانون سه تایی را می توانیم در رنگ و جنس وسایل هم به کار بگیریم. مثلا از سه رنگ و فقط سه جنس متفاوت در وسایل روی میز استفاده کنیم نه بیشتر. بهتر است تعداد دکوریجات هم سه و یا عددی فرد باشد.

مثلث بصری و قانون سه تایی در دکوراسیون داخلی
مثلث بصری و قانون سه تایی در دکوراسیون داخلی

استفاده از دکوریجات براق روی میز وسط

وسایل براق مثل گلدان ها و شمعدان های استیل و فلزی یا سینی های آینه ای، کمک می کنند که سطح میز ما درخشنده و جذاب به نظر برسد. اما به هیچ وجه نباید در استفاده از آنها زیاده روی کنیم. چرا که انعکاس زیاد نور از این سطوح فقط باعث شلوغی محیط می شود. پس بهتر است برای چیدمان روی میز از ترکیب وسایل براق و مات با هم استفاده کنیم و با اضافه کردن تعداد محدودی اکسسوری براق، سطح میز را لوکس و جذاب تر کنیم.

سینی آینه ای و اکسسوری های براق برای روی میز
سینی آینه ای و اکسسوری های براق برای روی میز

کتاب ها و مجله برای دکور میز وسط

اگر خانواده اهل مطالعه ای داشته باشیم کتب و مجلات تبدیل به یکی از اعضای همیشگی سالن نشیمن می شوند. اما بهم ریختگی و پراکندگی آنها به هیچ وجه زیبا نیست. در عوض می توانیم از جلدهای شیک و زیبا و کتب مرتب و منظم برای تزئین میز جلومبلی استفاده کنیم. تزئین میز جلو مبلی با استفاده از کتاب و شمع و گیاهان طبیعی یک محیط دنج و خاص برای سالن ما می سازد.

از کتب دکوراتیو هم می توانیم برای این مورد استفاده کنیم ولی ما پیشنهاد می کنیم که از کتاب های اصیل و واقعی برای تزئین فضا استفاده کنیم تا افراد را تشویق به مطالعه بیشتر هم کرده باشیم.

ایده کتاب دکوراتیو برای روی میز
ایده کتاب دکوراتیو برای روی میز

مجسمه و اکسسوری های تزئینی

مجسمه ها و سایر اکسسوری هایی مثل ماکتها، ظروف خاص و … هم گزینه های خوبی برای تزئین میز جلو مبلی هستند. اما حتما در استفاده از آنها باید به سایزشان دقت کنیم تا خیلی بزرگ و یا خیلی کوچک نباشند. حتما هم دقت کنیم که سبک وسایلی که استفاده می کنیم با سبک دکوراسیون بقیه محیط و به خصوص وسایل روی میز همخوانی داشته باشد. مثلا استفاده از یک مجسمه پرزرق و برق به سبک کلاسیک در یک خانه مدرن کاملا اشتباه است و هیچ زیبایی ندارد.

بهتر است اکسسوری ها در سایزهای متوسط باشند و در انتخاب آنها قانون سه تایی که پیش تر گفتیم را رعایت کنیم. در تعداد وسایل دکوری روی میز هم حد وسط را رعایت کنیم و به اندازه از دکوریجات استفاده کنیم. دکوریجات زیاد با سایزهای کوچک فقط محیط را شلوغ می کنند و به طور کلی باعث چرخش زیاد چشم و عدم تمرکز می شوند و هیچ جنبه بصری زیبایی ندارند. در عوض تعداد مناسبی از وسایل به سایزها و ارتفاع های مختلف می تواند یک چیدمان زیبا به ما بدهد.

ایده دکور و تزئین میز جبو مبلی
ایده دکور و تزئین میز جبو مبلی

توازن به جای تقارن

در سبک های کلاسیک و نئوکلاسیک و ایرانی، تقارن یک قانون اصیل و پسندیده است که می توانیم آن را رعایت کنیم. مثلا می توانیم برای تزئین میز جلو مبلی از دو گلدان یا شمعدان متقارن استفاده کنیم.

اما در سبک های مدرن و جدید تقارن جای خودش را به توازن داده است. پس بهتر است به جای تقارن سعی کنیم در جنبه بصری تزئینات توازن و تعادل را رعایت کنیم. حالا توازن و تعادل یعنی چه؟ اشیا از نظر بصری وزن دارند مثلا یک شیء تیره یا بزرگ سنگینتر از یک شیء کوچک یا روشن و شفاف به نظر می رسد. حالا ما در چیدمان وسایل باید سعی کنیم تعادل را به دست بیاوریم.

مثلا اگرهمه وسایل تیره یا سنگین را در یک سمت میز بگذاریم و طرف مقابل خالی بماند، توازنی نخواهیم داشت. بهتراست وسایل را طوری بچینیم که به خوبی وزن بصریشان در همه سمت تقسیم بشود. این قضیه در چیدمان روی میز جلو مبلی خیلی اهمیت دارد. کمک گرفتن از قانون سه تایی که بالاتر گفته شد به همراه چیدمان مثلثی می تواند به توازن چیدمان ما کمک کند.

مفهوم تقارن و توازن در تزئینات روی میز
مفهوم تقارن و توازن در تزئینات روی میز

به نظر شما کدام یک از موارد بالا برای تزئین میز جلو مبلی زیباتر هستند؟ نظرات خودتان را با ما در بخش دیدگاه ها در میان بگذارید. همینطور اگر برای چیدمان میز پذیرایی خود نیاز به راهنمایی داشتید، می توانید تصویر میزتان را از طریق فرم مشاوره رایگان برای ما ارسال کنید تا برای داشتن یک چیدمان صحیح شما را همراهی کنیم.

مطالب مرتبط :

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
نظر شما درباره این مطلب چیه؟x