چه سایز و مدل آینه ای برای خانه مناسب است ؟ – راهنمای کامل خرید آینه

نکات و راهنمای خرید آینه مناسب برای خانه
نکات و راهنمای خرید آینه مناسب برای خانه

فهرست مطالب

آینه ها از محبوب ترین و ضروری ترین وسایل دکوراتیو برای خانه به حساب می آیند. ما از آینه برای اهداف متفاوتی استفاده می کنیم مثلا در بعضی فضاها مثل حمام و سرویس بهداشتی برای دیدن خودمان و حاضر شدن به آینه نیاز داریم. از طرفی برای فضاهایی مثل نشیمن، ناهارخوری و ورودی از آینه برای جنبه تزئینی آن استفاده می کنیم هر چند که ممکن است کاربردی هم باشد. اما سوالی که اینجا پیش می آید این است که چه مدل آینه ای برای هر فضایی بهتر است؟ و اینکه آینه ما چه ابعادی باید داشته باشد. در این مطلب پاسخ این سوالات را به علاوه نکات مهم خریدن آینه مناسب خانه مرور می کنیم. با ما همراه باشید.

تاثیر آینه بر دکوراسیون خانه
تاثیر آینه بر دکوراسیون خانه

تاثیر آینه در دکوراسیون منزل

همانطور که گفتیم در خیلی از فضاها آینه جنبه کاربردی دارد و برای دیدن خودمان و حاضر شدن از آن استفاده می کنیم. ولی علاوه بر آن آینه نورهایی که به آن تابیده می شود را به داخل محیط بازتاب می دهد. این نورها ممکن است نور طبیعی پنجره و یا نورهای مصنوعی مثل لامپ ها باشند. این مسئله کمک می کند که فضا با کمک آینه روشن تر دیده بشود.

همینطور آینه با انعکاس فضای روبروی خودش می تواند کمک کند که فضا دلبازتر و بزرگتر دیده بشود. پس شما می توانید آینه را در جهتی از خانه که نیاز است بزرگتر دیده بشود، نصب کنید و از این خطای دید کمک بگیرید. همینطور می توانید آن را مقابل بخش های زیبای خانه قرار بدهید و یک بازتاب چشم نواز در خانه به وجود بیاورید.

تاثیر آینه در بزرگتر نشان دادن خانه
تاثیر آینه در بزرگتر و پر نورتر نشان دادن خانه

سایز مناسب آینه

اولین نکته ای که موقع خرید آینه مناسب برای خانه باید رعایت کنید این است که سایز و ابعاد آینه ای که می خرید حتما باید با سایز فضای شما و مبلمان اطراف آینه متناسب باشد. اگر آینه شما از همه وسایل داخل اتاق بزرگتر باشد، ممکن است تاثیر بدی روی محیط بگذارد و فضا را محقر نشان بدهد. از طرفی آینه خیلی کوچک هم نامتناسب به نظر می رسد و هیچ جنبه زیبایی به فضای شما اضافه نمی کند. پس سعی کنید حتما ابعاد آینه با ابعاد فضا تناسب داشته باشد. برای رعایت این موضوع می توانید از راهکارهای زیر استفاده کنید :

سایز مناسب آینه بالای کنسول ، میز و مبل

اگر قصد دارید آینه را بالای کنسول، میز، شلف، مبل یا هر اثاثیه دیگری نصب کنید، بهتر است آینه شما کمی کوچک تر از مبل یا وسیله مورد نظر باشد. حالت بهینه این است که طول آینه شما به اندازه دو – سوم و یا نهایتا سه – چهارم طول مبل یا کنسول شما باشد. اگر سایز آینه کوچکتر یا بزرگتر از این مقدار باشد به احتمال زیاد نامتناسب دیده می شود.

سایز صحیح آینه بالای کنسول ، میز و مبل
سایز صحیح آینه بالای کنسول ، میز و نیمکت

سایز آینه سرویس بهداشتی و حمام

اگر برای بالای روشویی سرویس بهداشتی و حمام به دنبال آینه هستید، بهتر است که آینه ای انتخاب کنید که هم عرض با کابین روشویی باشد و یا نهایتا چند سانتی متر کوچکتر باشد. آینه بزرگتر از روشویی، باعث می شود کابینت روشویی شما محقر به نظر برسد. و آینه کوچکتر هم ممکن نامتناسب دیده شود و برای استفاده هم کاربردی نباشد. البته می توانید از آینه های سرتاسری هم استفاده کنید تا کمک کنند نور بیشتری وارد فضا بشود و دلبازتر دیده بشود.

سایز مناسب آینه حمام و دستشویی
سایز مناسب آینه حمام و دستشویی

سایز مناسب آینه دکوری

اگر آینه دکوری را برای دیواری تهیه می کنید که جلوی آن مبل، شلف، دراور یا اثاثیه خاصی قرار دارد، می توانید از همان قانون دو سوم کمک بگیرید. اما اگر آینه شما روی دیواری نصب می شود که مبلمان خاصی در اطراف آن قرار ندارد، می توانید از روش زیر استفاده کنید :

  • آینه به عنوان نقطه کانونی : اگر قرار است آینه شما در این قسمت از خانه مرکز توجه باشد و اکسسوری اصلی دیوار به شمار بیاید، به تابلوها و سایر اکسسوری های اطراف نگاه کنید و سعی کنید آینه ای انتخاب کنید که از آنها بزرگتر باشد.
  • آینه به عنوان وسیله دکوری : اما اگر آینه شما قرار نیست نقش محوری را بازی کند و مرکز توجه باشد، بهتر است آینه شما هم سایز با سایر تابلوهای نزدیک خودش باشد. و یا ابعادی متناسب با بقیه تزئینات اطرافش داشته باشد.

ایده آینه قدی وینتیج دکوری
ایده آینه قدی وینتیج دکوری

سایز مناسب آینه ورودی

آینه ای که در قسمت ورودی خانه نصب می کنید باید به اندازه کافی فضا داشته باشد تا خودتان را پیش از خروج از خانه در آن ببینید. پس بهتر است حداقل ۴۵ سانتی متر عرض داشته باشد و به اندازه کافی ارتفاع داشته باشد تا بالاتنه خودتان را در آن ببینید. می توانید سایز آینه ورودی را با دیوار پشت آن تنظیم کنید. همینطور می توانید اگر کمد لباس در قسمت ورودی دارید، یکی از درهای کمد را به آینه تبدیل کنید. آینه روی دیوارها طولانی راهروها کمک می کند راهرو عریض تر دیده شود.

آینه هلالی مناسب برای فضای ورودی خانه
آینه هلالی مناسب برای فضای ورودی خانه
استفاده از آینه برای عریض تر نشان دادن راهرو
استفاده از آینه برای عریض تر نشان دادن راهرو

چه مدل آینه ای بخریم؟

مدل مناسب آینه خانه با توجه به نوع فضا و سبک دکوراسیون شما متفاوت باشد. اما برای فرم کلی آینه می توانیم چند متد عمومی در نظر بگیریم. با هم این نکات را بررسی می کنیم.

آینه مناسب سرویس بهداشتی

آینه سرویس بهداشتی باید بیشترین امکان را برای اینکه خودتان را آن ببینید فراهم کند. پس سعی کنید از مدل هایی که فریم نازک و ظریفی دارند استفاده کنید. علاوه بر این بهتر است از مدل های خاص و نامنظم برای آینه سرویس و حمام استفاده نکنید. آینه های ساده و هندسی فضای بیشتری را برای استفاده فراهم می کنند و تصویر بهتری به شما می دهند. شما می توانید از آینه های هندسی مثل مستطیل و بیضی برای اکثر روشویی ها استفاده کنید. اما برای استفاده از آینه مربع و دایره دقت کنید که طول کابینت روشویی شما بالای ۹۰ سانتی متر باشد. در غیر این صورت آینه مربع یا دایره خیلی کوچک خواهد شد و ممکن است موقع استفاده راحت نباشد.

آینه مستطیل ساده برای سرویس مستر
آینه مستطیل ساده برای سرویس مستر

آینه پذیرایی و نشیمن

در قسمت پذیرایی و نشیمن آینه جنبه تزئینی دارد و باید ظاهری چشمگیر و جذاب داشته باشد. در این فضا می توانید از انواع آینه های فانتزی استفاده کنید. آینه های هندسی، چند تایی، نامنظم، انتزاعی و … همه مدل هایی هستند که می توانید استفاده کنید. تنها نکته ای که باید در نظر بگیرید این است که سبک آینه با سبک دکوراسیون داخلی شما همخوانی داشته باشد. مثلا یک آینه سنتی کاشیکاری با دکوراسیون مدل صنعتی به خوبی ترکیب نمی شود. همینطور آینه های ساده هندسی برای دکورهای کلاسیک مناسب نیستند. پس با در نظر گرفتن سبک و سایز بقیه محیط، آینه مناسب خانه خودتان را تهیه کنید.

پیشنهاد مطالعه : سبک های دکوراسیون داخلی

آینه مطابق سبک دکوراسیون انتقالی برای نشیمن و پذیرایی

آینه ناهار خوری

برای فضای غذاخوری و بالای میز ناهار خوری آینه می تواند فضای شما را شیک و جذاب نشان بدهد. علاوه بر این می تواند نورهای فضا را بازتاب بدهد و نورپردازی زیبایی برای موقع غذاخوردن ایجاد کند. برای انتخاب مدل آینه مناسب ناهارخوری در خانه می توانید از مدل خود میز ناهار خوری و یا لوسترتان ایده بگیرید. مثلا برای میز ناهارخوری مستطیل می توانید از آینه های چند تکه و برای میز دایره از آینه دایره یا بیضی استفاده کنید. آینه در قسمت ناهار خوری بیشتر جنبه تزئینی دارد و می توانید از انواع آینه های فانتزی هم استفاده کنید.

ایده آینه گرد چند تایی برای بالای میز ناهار خوری
ایده آینه گرد چند تایی برای فضای ناهار خوری

آینه فضای ورودی

برای فضای ورودی هم آینه شما بهتر است تابع فرم فضای شما باشد. به طور عمومی آینه مستطیل قدی انتخاب مناسبی برای فضای ورودی است. چرا که هم کمک می کند فضا بزرگتر دیده شود و هم برای حاضر شدن کاربردی است.

آینه قدی مناسب ورودی خانه
آینه قدی مناسب ورودی خانه

آینه اتاق خواب

معمولا آینه اتاق خواب در تکمیل سرویس خواب تهیه می شود و با میز آرایشی همخوانی دارد. ولی شما می توانید از انواع مدل های هندسی تا فانتزی در اتاق خواب استفاده کنید. سعی کنید آینه خیلی شلوغ به کار نگیرید تا مانع آسایش شما موقع خواب نشود. بهتر است آینه را در محلی از اتاق قرار بدهید که موقع خواب خودتان را در آن نبینید تا خواب راحت تری را تجربه کنید.

ایده آینه ساده برای اتاق خواب مدرن
ایده آینه ساده برای اتاق خواب مدرن

در این مطلب نکات خرید و انتخاب آینه را بررسی کردیم. همانطور که گفتیم سایز و مدل آینه با فضایی که آن را به کار می گیرید ارتباط مستقیم دارد. تنها نکته مشترک این است که آینه شما با سبک دکوراسیون فضا باید همخوانی داشته باشد. اگر برای انتخاب آینه مناسب خانه نیاز به راهنمایی داشتید می توانید سوالات خودتان را در بخش نظرات و یا فرم مشاوره آنلاین با ما مطرح کنید.

مشاوره آنلاین دکوراسیون با نیلی

پیشنهاد ما :

خرید آنلاین آینه های دکوراتیو

مطالب مرتبط :

کاربرد شلف در دکوراسیون داخلی

با تورفتگی های دیوار در خانه چه کنیم؟

کاربرد سبد حصیری در دکوراسیون منزل

چطور اتاق خواب کوچک را بزرگتر نشان بدهیم؟

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
نظر شما درباره این مطلب چیه؟x