میز تحریر را کجا بگذاریم؟ جای مناسب میز تحریر در خانه

جای مناسب میز تحریر در خانه - میز تحریر را کجا بگذاریم؟
جای مناسب میز تحریر در خانه - میز تحریر را کجا بگذاریم؟

فهرست مطالب

میز تحریر را کجا بگذاریم؟

از قدیم میز تحریر فضایی برای مطالعه و درس خواندن اعضای بزرگ و کوچک خانواده بود. به مرور زمان با آمدن انواع کامپیوتر و لوازم الکترونیک، فرم میزها و نوع استفاده از آنها هم تغییر کرد. در دوران کرونا و با جا افتادن فرهنگ دورکاری و آموزش آنلاین، همه به ناچار ساعت های طولانی از روز را پشت میز تحریر خانگی خود به کار و تحصیل می پرداختند. پس از این دوران هم فرهنگ مطالعه و کار در خانه ها تغییر کرد و میز تحریر در خیلی از خانه ها تبدیل به عضوی دائمی شد. اما سوال مهم این هست که ما در خانه میز تحریر را کجا باید بگذاریم؟ جای مناسب میز تحریر در خانه کجاست؟

در ادامه جواب این سوالات را باهم بررسی می کنیم و به نکات مهم درباره محل قرارگیری میز کار می پردازیم. در انتها شما می توانید بهترین جای مناسب میز تحریر را در خانه خودتان شناسایی کنید و آن را به صورت استاندارد چیدمان کنید. با ما همراه باشید.

جای مناسب میز تحریر در خانه
جای مناسب میز تحریر در خانه

محل قرارگیری میز تحریر

چیدمان میز تحریر برخلاف ظاهر ساده اش، می تواند کار چالش برانگیزی باشد. چرا که نکات مختلفی هستند که باید در جانمایی میز در نظر بگیریم. مثلا اینکه در طول روز و شب به اندازه کافی نور برای روشن شدن سطح میز داشته باشیم. انعکاس نور باعث نشود که صفحه مانیتور بد دیده بشود. میز به کلید و پریز نزدیک باشد. جهت قرارگیری مانیتور به صورتی باشد که حریم خصوصی افراد حفظ بشود. و از این قبیل نکات که چند مورد از آنها را باهم بررسی می کنیم.

بهترین جای میز تحریر کجاست؟
بهترین جای میز تحریر کجاست؟

زاویه میز تحریر با پنجره

برای پیدا کردن جای مناسب میز تحریر، زاویه میز با پنجره اولین و مهم ترین نکته ای هست که باید در نظر بگیریم. چرا که نور نامناسب در طول روز می تواند باعث تداخل در کار و مطالعه و آسیب به چشم بشود. در ادامه حالت های مختلف قرارگیری میز تحریر و پنجره را با هم مقایسه می کنیم.

میز تحریر عمود به پنجره
میز تحریر عمود به پنجره

پنجره پشت میز

قرار گیری پنجره در پشت میز کار، باعث بازتاب نور در مانیتور و افتادن سایه خود فرد بر سطح میز در طول روز می‌شود. پس دید خوبی در طول روز از مانیتور نمی توانیم داشته باشیم و بهتر است از این چیدمان صرف نظر کنیم. البته یک راه حل هم داریم اینکه فاصله میز را با فاصله زیادی از پنجره قرار بدهیم. این راه حل مسئله بازتاب و سایه را کامل حل نمی کند ولی اثر آن را کمتر می کند.

معایب پنجره پشت میز تحریر
معایب پنجره پشت میز تحریر

پنجره جلوی میز

اگر شما هم جزو افرادی هستید که از تماشای منظره بیرون موقع کار لذت می‌برید، می‌توانید میز کار خودتان را رو به پنجره قرار دهید. این شیوه فقط یک نکته منفی دارد اینکه گاهی نور زیاد پنجره باعث خیرگی و خستگی چشم می شود. برای جلوگیری از این مسئله می توانیم از شیدهای قابل تنظیم به جای پرده استفاده کنیم تا در مواقع لزوم میزان نور ورودی از پنجره را تغییر بدهیم.

ایده پنجره روبروی میز کار
ایده پنجره روبروی میز کار

میز عمود به پنجره

قرارگیری میز به صورت نود درجه با پنجره هم یکی دیگر از گزینه‌هاست که نور مطلوبی برای کار فراهم می‌کند. زاویه نود درجه با پنجره در اکثر اوقات جای مناسبی برای قرار دادن میز تحریر محسوب می شود. از طرفی در این حالت برعکس حالت روبروی پنجره، مشکل خیرگی چشم و یا حواس پرتی توسط عوامل بیرونی را هم نداریم.

در این مدل چیدمان هم بسته به جهت پنجره و جای میز ممکن است در برخی ساعات روز مسئله بازتاب نور در مانیتور را داشته باشیم. مثلا اگر پنجره رو به غرب باشد، ممکن است در ساعات غروب بازتاب آفتاب در مانیتور آزاردهنده باشد. اینجا هم می توانیم با استفاده از شید این مشکل را حل کنیم. پس به طور کلی بهتر هست پرده قابل تنظیم یا شید را در لیست وسایل ضروری اتاق کار قرار دهیم.

بهترین زاویه قرارگیری پنجره با میز تحریر
بهترین زاویه قرارگیری پنجره با میز تحریر

فاصله میز تحریر از وسایل

گفتیم که وضعیت پنجره اتاق در جهت میز تحریر تاثیرگذار است. بعد از آن به فاصله مناسب با بقیه وسایل می رسیم. در هر جهتی که میز تحریر را قرار بدهیم، باید جلوی آن حداقل ۱ متر خالی برای فضای صندلی داشته باشیم. این یک متر برای قرارگرفتن صندلی، فضای عقب گرد برای جابجایی و نشستن و بلند شدن از پشت میز در نظر گرفته می شود. پس این فاصله را برای استفاده بهینه از میز نیاز داریم.

فاصله میز تحریر برای صندلی
فاصله میز تحریر برای صندلی

جهت میز تحریر

اینکه میز تحریر را طوری قرار بدهیم که مثلا صفحه مانیتور از اطراف دید داشته باشد یا خیر به عوامل زیادی بستگی دارد. مثلا برای کودکان که نیاز به نظارت یا همراهی والدین دارند. بهتر هست میز را طوری بدهیم که صفحه مانیتور رو به اتاق باشد و دید داشته باشد. اما برای افراد بزرگسال یا محل کار که کار محرمانه یا تخصصی برای انجام دارند، بهتر است حریم خصوص فرد را رعایت کنیم و میز را در جهتی قرار بدهیم که فقط فردی که پشت آن نشسته امکان دیدن مانیتور را داشته باشد.

جهت میز تحریر و مانیتور در خانه
جهت میز تحریر و مانیتور در خانه

انواع میز تحریر

 میز تحریر ساده

میز تحریرهای ساده فرمی مستطیل دارند و ابعاد آنها معمولا استاندارد است. عمق این میزها از ۶۰ تا ۷۵ متغیر است و ارتفاع آنها بین ۷۲-۷۷ است. طول میز تحریر هم معمولا بین ۷۰ تا ۱۲۰ است. این میز تحریرها را می توانیم با توجه به میزان فضایی که داریم بسنجیم و با ابعاد مناسب تهیه کنیم. به راحتی قابل جابجایی هستند و بعضی از آنها کشو، کمد و یا فضای لازم برای کیبورد هم دارند. مدل های ساده به خاطر راحتی در جابجایی و فضای کمی که اشغال می کنند پرفروش ترین و محبوب ترین مدلهای میز تحریر هستند.

میز تحریر مدرن ساده
میز تحریر مدرن ساده

میز تحریر کنج

میزهای کنج برای فضاهای زیر مناسب هستند :

  • اتاق های کوچک
  • جاهایی که فضای کافی برای میز تحریر بزرگ نداریم
  • جاهایی که فضای کار جداگانه نداریم و گوشه ای از اتاق یا سالن را به میز تحریر قرار است اختصاص بدهیم
  • به طور کلی برای فضاهای تلفیقی مثلا اتاق خواب و کار – اتاق کودک و کار و ….

این مدل میزها علاوه بر جداسازی محیط کار و فراهم کردن فضای باز برای گردش صندلی، امکان خوبی برای نصب کمد و شلف هم به ما می‌دهند. در میزهای کنج برای جداسازی بهتر محیط، می‌توانیم از رنگ یا کاغذ دیواری متفاوت برای قسمتهای پشت میز استفاده کنیم یا با قفسه و کمد حدود فضای کار را از بقیه اتاق جدا کنیم.

ایده <yoastmark class=

میز تحریر U و L

این دو مدل بیشترین جا را بین مدل های مختلف میز تحریر اشغال می‌کنند ولی کاملا فضای کار را از بقیه محیط تفکیک می‌کنند. برای متراژهای بالا یا کارهایی که ارباب رجوع و جلسه دارند یا افرادی که به طور دائم از خانه مشغول به کار هستند، مناسبند. این دو مدل با توجه به اینکه فضای زیادی اشغال می کنند، کاملا دکوراسیون اتاق را تحت تاثیر قرار می دهند. پس باید میزی انتخاب کنیم که با رنگ و سبک بقیه فضا همخوانی داشته باشد و سعی کنیم همیشه سطح میز را مرتب و منظم نگه داریم تا محیط ما را بهم ریخته نشان ندهد.

میز تحریر خانگی مدل مدیریتی
میز تحریر خانگی مدل مدیریتی

میز تحریر مدل خطی

آخرین مدل هم که چیدمان خطی دارد، از یک میز طولانی با چند کاربری مختلف تشکیل شده و یک یا چند نفر از آن می توانند استفاده کنند. این مدل برای خانواده هایی که چند فرزند دارند، یا جاهایی که چند نفر نیاز به میز تحریر و فضای کار دارند مناسب است. چرا که در حین اینکه جای زیادی اشغال نمی شود، هر نفر می تواند فضای مخصوص خودش را داشته باشد و وسایل خودش را در آن قرار بدهد. همینطور اینکه همه با هم می توانند به فعالیت بپردازند و تداخلی در کار همدیگر پیش نیاورند.

میز تحریر خطی چند نفره
میز تحریر خطی چند نفره

در پایان باید بگوییم که بهترین جا و بهترین مدل میز تحریر برای هر خانه ای متفاوت هست. هر اتاقی با توجه به متراژ، محل قرارگیری پنجره، نورپردازی و چنین مواردی باید به صورت جداگانه بررسی بشود. اما با استفاده از نکات بالا می توانید جای مناسب میز تحریر در خانه خودتان را پیدا کنید. اگر در این مورد سوالی داشتید می توانید در بخش نظرات و یا از طریق فرم مشاوره رایگان دکوراسیون با ما در میان بگذارید.

مطالب مرتبط : چه رنگی برای اتاق کار مناسب است؟ ترکیب رنگ های مناسب کار و مطالعه

پیشنهاد ما : خرید آنلاین انواع میز تحریر
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سمانه
سمانه
3 ماه قبل

اطلاعات عالی بود
متشکرم

2
0
نظر شما درباره این مطلب چیه؟x