رنگ های گرم چه رنگ هایی هستند؟ – کاربرد رنگ های گرم در دکوراسیون داخلی

رنگ های گرم در دکوراسیون داخلی
رنگ های گرم در دکوراسیون داخلی

فهرست مطالب

رنگ در دکوراسیون داخلی یکی از مهم ترین فاکتورهای تعیین کننده در زیبایی ظاهری و حس و حال فضاست. رنگ ها پیام مهمی را از سمت دکوراسیون داخلی به گوش بیننده می رسانند و باید با کاربرد و نیاز ما از فضا همخوانی داشته باشند. علاوه بر این هر رنگی تاثیر روانشناسی خاصی بر آدمها می گذارد. یعنی ما می توانیم با استفاده از رنگ های مختلف در طراحی داخلی، عواطف و احساسات مختلفی را به آدما منتقل کنیم. مثلا می توانیم تعیین کنیم که آدمها در فضای ما احساس آرامش داشته باشند یا هیجان، اشتهای بیشتری داشته باشند یا کمتر، اجتماعی تر رفتار کنند یا منزوی. پس به طور کلی برای استفاده از هر رنگی در دکوراسیون باید با مشخصات و تاثیر آن آشنا باشیم. در این مطلب رنگ های گرم چرخه رنگ را معرفی می کنیم و تاثیر و کاربرد هر کدام در دکوراسیون را بررسی می کنیم. با ما همراه باشید.

چرخه رنگ ایتن
کاربرد رنگ در دکوراسیون داخلی

رنگ های گرم چه رنگ هایی هستند؟

برای آشنایی با گروه رنگ های گرم لازم است که ابتدا با چرخه رنگ ایتن آشنا باشید. ما در مطلب جداگانه ای این چرخه رنگ را به طور کامل معرفی کردیم که پیشنهاد می کنیم آن مطلب را هم مطالعه بفرمایید:

پیشنهاد مطالعه : چرخه رنگ ایتن چیست؟

دایره رنگ ایتن یا چرخه رنگ 12 رنگی
دایره رنگ ایتن یا چرخه رنگ ۱۲ رنگی

به طور کلی چرخه رنگ ایتن یک تقسیم بندی از رنگ هاست که به شکل یک دایره با دوازده قسمت ترسیم می شود. در این تقسیم بندی رنگ زرد و رنگ بنفش درست روبروی همدیگر روی دو سر قطر دایره قرار می گیرند. حالا اگر خطی ترسیم کنیم که از کنار بنفش و زرد رد بشود دایره ما به دو نیم دایره تقسیم می شود (مانند تصویر زیر). تمام رنگ هایی که در سمت زرد دایره قرار می گیرند ( شامل : زرد، کهربایی، نارنجی، آجری، قرمز، ارغوانی) رنگ های گرم هستند و رنگ های سمت دیگر رنگ های سرد هستند.  

رنگ های سرد و گرم چرخه رنگ
چرخه رنگ ایتن چیست؟

چرا این رنگ ها را گرم می نامیم ؟

نامگذاری رنگ های سرد و گرم بیشتر به احساسی برمی گردد که با دیدن آنها به انسان منتقل می شود. مثلا رنگ زرد چون نماد خورشید و رنگ نارنجی نماد غروب و رنگ قرمز نماد خشم و خون است ناخودآگاه انسان را یاد گرما می اندازند. برعکس رنگ های سرد هم همینطور هستند مثل آبی که نماد دریا و آسمان است و احسای سرما در انسان ها ایجاد می کند.

البته به لحاظ فیزیکی هم رنگ های گرم می توانند هیجان را در آدمها بالاتر ببرند و حتی ضربان قلب را افزایش بدهند. پس می توانند واقعا احساس گرما در افراد ایجاد کنند. این احساس بر فضایی که از رنگ ها استفاده می کنیم هم حاکم می شود. پس ناخودآگاه دکوراسیون محیط بر اساس رنگ هایی که دارد، احساس سرما یا گرما را به آدمها القا می کند.

ایده استفاده از نارنجی در آشپزخانه
کاربرد رنگ های گرم در دکوراسیون داخلی

تعادل دمای رنگی در دکوراسیون

گفتیم که رنگ ها می توانند فضای ما را سرد یا گرم نشان بدهند. این نوع احساس که ربطی به دمای محیط ندارد و فقط توسط رنگ های دکوراسیون ساخته می شود را با عنوان دمای رنگی محیط می شناسیم.

بهتر است در دکوراسیون داخلی، هر فضایی تعادل دمای رنگی داشته باشد. به طور مثال اگر در طراحی داخلی یک اتاق فقط از رنگ های سرد استفاده کنیم، فضا آرامش بخش می شود ولی ممکن است در بلند مدت احساس سرما، کسالت یا بی حوصلگی را به افراد القا کند. در مقابل اگر فقط از رنگ های گرم در دکوراسیون استفاده کنیم ممکن است در بلند مدت افراد بی قرار و عصبی بشوند و نیاز به آرامش بیشتری داشته باشند. ما با ترکیب مناسب از رنگ های گرم و سرد می توانیم این تعادل دمای رنگی را در محیط برقرار کنیم. مثلا برای متعادل کردن سرمای فضا از رنگ های گرم و برای آرامش بیشتر در فضا از رنگ های سرد استفاده کنیم.

ترکیب رنگ های مکمل نارنجی و آبی در دکوراسیون داخلی
تعادل دمای رنگی با رنگ های نارنجی(گرم) و آبی (سرد) در دکوراسیون
ترکیب رنگ زرد و آبی در دکوراسیون داخلی
ترکیب رنگ زرد(گرم) و آبی(سرد) در دکوراسیون داخلی

کاربرد رنگ های گرم در دکوراسیون

گفتیم که رنگ های گرم باعث احساس گرما و راحتی در افراد می شوند. رنگ های گرم در دکوراسیون داخلی هیجان و انرژی به محیط می بخشند و این انرژی را به آدمهای حاضر در محیط هم منتقل می کنند. پس باعث پرورش خلاقیت و فکرها و حرکات جدید هم می شوند. پس می توانید در فضاهایی که نیاز به سطح انرژی بالایی دارید از رنگ های گرم استفاده کنید. فضاهایی مثل اتاق کار، نشیمن، پذیرایی، آشپزخانه و … . علاوه بر این می توانید برای متعادل کردن رنگ های سرد هم از رنگ های گرم استفاده کنید. هرگاه احساس کردید که رنگ های خنثی یا سرد فضای شما زیاد هستند، سعی کنید به فضا رنگ های گرم وارد کنید تا به تعادل برسند. مثلا می توانید از دکوریجاتی به رنگ های زرد و نارنجی و … در فضا استفاده کنید.

علاوه بر این رنگ های گرم احساس شادی و طراوت به آدمها می دهند. پس برای دکوراسیون داخلی فضاهایی که به صورت جمعی استفاده می شوند مثل نشیمن، پذیرایی و … مناسب هستند. همینطور اکثر رنگ های گرم اشتها را باز می کنند و برای فضاهای مربوط به غذا مثل آشپزخانه و ناهار خوری مناسب هستند. به طور کلی رنگ های گرم آدمها را بیدار، پرانرژی و پرهیجان می کنند. پس می توانید هرجا که به این انرژی و هیجان نیاز داشتید از این رنگ ها در دکوراسیون استفاده کنید.

ایده استفاده از رنگ زرد در طراحی داخلی
ایده استفاده محدود از رنگ زرد در طراحی داخلی

نکات منفی رنگ های گرم

گفتیم که رنگ های گرم به فضا انرژی می بخشند. ولی این انرژی در صورت زیاده روی ممکن است باعث عصبانیت و بی قراری و آزار افراد بشود. پس سعی کنید در استفاده از رنگ های گرم در دکوراسیون زیاده روی نکنید. بهتر است در کنار رنگ های گرم حتما به مقدار مناسبی از رنگ های خنثی مثل سفید و مشکی و کرم و یا رنگ های سرد استفاده کنید تا فضا به تعادل رنگی برسد. علاوه بر این برای فضاهایی که نیاز به آرامش و استراحت داریم مثل اتاق خواب، اتاق کودک و فضاهای استراحت، رنگ های گرم توصیه نمی شوند. چرا که سطح انرژی بالای این رنگ ها ممکن است روی استراحت آدمها اثر معکوس بگذارد و باعث بی خوابی، بیدار شدن زودتر از وقت، عدم آرامش و … بشود.

به علاوه رنگ هایی مثل قرمز و نارنجی  و بنفش سطح انرژی بسیار بالایی دارند. این انرژی بالا خیلی زود فضا را اشباع و پر می کند و ممکن است در صورت زیاده روی محیط را ترسناک و خفه نشان بدهد. پس موقع استفاده از رنگ های گرم به میزان گرما و انرژی که وارد فضا می کنند دقت کنید و سعی کنید به اندازه از انرژی و هیجان این رنگ ها بهره ببرید.

کاربرد رنگ قرمز در طراحی و دکوراسیون داخلی
در استفاده از رنگ هایی مثل قرمز باید محتاطانه عمل کنیم

انواع رنگ های گرم در دکوراسیون

قرمز

رنگ قرمز یکی از سه رنگ اصلی و پرانرژی ترین و تندترین رنگ چرخه رنگ است. قرمز را معمولا به عنوان نماد عشق، خون، هیجان، شوق و خشم می شناسند. رنگ قرمز را بهتر است به صورت کنترل شده و محدود در دکوراسیون استفاده کنید. در صورت استفاده صحیح می تواند تمام توجه را به خودش جلب کند و تنوع خوبی به محیط شما ببخشد. مثلا می توانید در فضاهایی که فقط از رنگ های خنثی استفاده شده، از دکوریجات و اکسسوری های قرمز استفاده کنید و فضا را از یکنواختی در بیاورید. قرمز رنگی تند و اشتها آور است که در رستوران ها و فضاهای غذاخوری برای احساس بهتر موقع غذا خوردن استفاده می شود. اگر به استفاده از قرمز در دکوراسیون داخلی علاقه دارید مطالب زیر را به شما پیشنهاد می کنیم:

روانشناسی رنگ قرمز در دکوراسیون خانه

کاربرد رنگ قرمز در دکوراسیون – چطور از رنگ قرمز استفاده کنیم؟

قرمز را با چه رنگی ست کنیم؟

مبلمان قرمز رنگ در دکوراسیون
مبلمان قرمز رنگ در دکوراسیون

زرد

زرد هم یکی از سه رنگ اصلی و یادآور نور و خورشید است. رنگ زرد را به عنوان نماد جوانی، شادی، رشد و نور می شناسند و به محیط انرژی مثبت و زندگی می بخشد. رنگ زرد به پرورش خلاقیت، بالا رفتن روحیه، افکار جدید و به طور کلی رشد آدمها کمک می کند. از رنگ زرد برای فضاهایی که به انرژی و امور فکری نیاز دارند استفاده می کنند. رنگ زرد انواع مختلفی دارد که می توانند تاثیرات متفاوتی داشته باشند. اگر به آشنایی با انواع زرد و کاربرد آن در دکوراسیون علاقه مند هستید مطالب زیر را به شما پیشنهاد می کنیم :

انواع رنگ زرد در دکوراسیون داخلی

کاربرد زرد در دکوراسیون

زرد را با چه رنگی ست کنیم؟

رنگ زرد در طراحی داخلی
رنگ زرد در طراحی داخلی

نارنجی

رنگ نارنجی یک رنگ ثانویه است که از ترکیب قرمز و زرد به دست می آید. پس مشخصات و ویژگی های هر دو را به ارث می برد. رنگ نارنجی یک رنگ تند و پرهیجان و زنده است که به محیط گرما می بخشد و آن را دنج می کند. نارنجی را عموما به عنوان نماد پختگی، پاییز، بلوغ و آتش می شناسند. رنگ نارنجی سطح انرژی آدما را بالا می برد و در عین حال آنها را دلگرم می کند  و احساس راحتی در فضا ایجاد می کند. ولی در استفاده از نارنجی باید دقت کنید چون در صورت زیاده روی ممکن است فضا را دلگیر و اشباع کند. اگر به استفاده از رنگ نارنجی در دکوراسیون علاقه مند هستید، مطالب زیر را به شما پیشنهاد می کنیم:

رنگ نارنجی در دکوراسیون

نارنجی را با چه رنگی ست کنیم؟

دکوراسیون نارنجی
دکوراسیون نارنجی

ارغوانی (بنفش – قرمز)

ارغوانی یکی از انواع بنفش است که از ترکیب بنفش و قرمز به دست می آید. بنفش به طور کلی یکی از رنگ های لوکس و جذاب و خاص در دکوراسیون است که مشخصات منحصر به فردی دارد. رنگ بنفش در گذشته به سختی از طبیعت به دست می آمده. به همین دلیل به اشراف و ثروتمندان تعلق داشته و هنوز هم به عنوان نمادی سلطنتی و لوکس شناخته می شود. رنگ بنفش طیف های بسیار متفاوتی دارد که طیف های مایل به قرمز آن از رنگ های گرم و طیف های مایل به آبی آن از رنگ های سرد محسوب می شوند. پس با توجه به طیفی که انتخاب می کنید می تواند تاثیر متفاوتی بگذارد. اگر به ارغوانی و سایر رنگ های بنفش در دکوراسیون علاقه دارید، مطالب زیر را به شما پیشنهاد می کنیم:

روانشناسی انواع بنفش در دکوراسیون

رنگ یاسی در دکوراسیون داخلی

کاربرد بنفش در دکوراسیون داخلی

تعریف رنگ ارغوانی - تفاوت بنفش و ارغوانی
تعریف رنگ ارغوانی – تفاوت بنفش و ارغوانی

قهوه ای

انواع رنگ های قهوه ای در واقع روی چرخه رنگ جایی ندارند و در دکوراسیون به عنوان رنگ های خنثی شناخته می شوند. ولی در واقع قهوه ای ها از ترکیب رنگ های روی دایره رنگی ( مثل نارنجی و زرد و قرمز) با رنگ هایی مثل خاکستری، مشکی و سفید به دست می آیند. رنگ های قهوه ای با توجه به اینکه در ترکیبشان رنگ های گرم به کار می رود، در دکوراسیون مثل رنگ های گرم عمل می کنند. یعنی به فضا گرما، انرژی و راحتی می بخشند و محیط را صمیمی و دنج نشان می دهند.

ایده های ست کردن مبلمان قهوه ای
رنگ قهوه ای در دکوراسیون داخلی

عموما رنگ قهوه ای را با سطوح چوبی متنوع در دکوراسیون داخلی می شناسیم. ترکیب رنگ قهوه ای با مصالح طبیعی مثل چوب کمک می کند انرژی و هیجان به فضای ما وارد بشود و فضا از سردی و یکنواختی خارج بشود. علاوه بر این می توانیم رنگ قهوه ای را در طیف های مختلف از روشن تا تیره به فضا اضافه کنیم. قهوه ای ها با انواع رنگ های خنثی مثل سفید و مشکی و خاکستری به خوبی ترکیب می شوند و در کنار رنگ های طبیعت مثل سبز و زرد و نارنجی فضا را گرم و دنج می کنند.

مکمل رنگ سبز در دکوراسیون- دکور سبز و قهوه ای
ایده دکوراسیون سبز و قهوه ای
دکوراسیون سبز و برنز - سبز و مسی - سبز و قهوه ای
ایده ترکیب رنگ قهوه ای با رنگ های طبیعی در دکوراسیون

نکات آخر

در این مطلب رنگ های گرم و مشخصات هر کدام را با هم بررسی کردیم. رنگ هایی مثل آجر و کهربایی هم روی دایره رنگی ایتن در بخش رنگ های گرم قابل مشاهده هستند. این رنگ ها در واقع زیرشاخه همان رنگ های اصلی مثل زرد و نارنجی شناخته می شوند و هر کدام به عنوان یکی از انواع زرد و نارنجی و قرمز در دکوراسیون داخلی مورد استفاده قرار می گیرند. اگر در انتخاب ترکیب رنگ مناسب در دکوراسیون به مشکل خوردید می توانید از مطلب ” کاربرد چرخه رنگ در دکوراسیون داخلی” استفاده کنید. همینطور می توانید سوالات و ابهامات خودتان را بخش نظرات و یا مشاوره آنلاین رایگان با ما مطرح کنید. همکاران ما با اشتیاق شما را در این مسیر همراهی خواهند کرد.

مطالب مرتبط :

رنگ های سرد در دکوراسیون داخلی

رنگ در دکوراسیون داخلی

چرخه رنگ ایتن چیست؟

کاربرد چرخه رنگ – چطور رنگ انتخاب کنیم؟

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
نظر شما درباره این مطلب چیه؟x