قرمز را با چه رنگی ست کنیم؟ مکمل های رنگ قرمز در دکوراسیون

ست رنگ قرمز در دکوراسیون داخلی - مکمل رنگ قرمز
ست رنگ قرمز در دکوراسیون داخلی - مکمل رنگ قرمز

فهرست مطالب

قرمز یکی از سه رنگ اصلی و گرم ترین رنگ چرخه رنگ است. رنگ قرمز نماد عشق، هیجان، خشم، شور و شوق و خون است. قرمز جزو رنگ هایی هست که سطح انرژی بسیار بالایی دارد و در دکوراسیون باید محتاطانه استفاده بشود. چرا که در صورت زیاده روی ممکن است افراد را بی طاقت یا خسته کند. در مطلب جداگانه ای درباره روانشناسی و انواع رنگ قرمز در دکوراسیون و همینطور کاربرد قرمز در دکوراسیون داخلی صحبت کردیم. بعد از شناخت کامل از این رنگ جذاب، سوالی که پیش می آید این هست که قرمز را با چه رنگی ست کنیم؟ مکمل های رنگ قرمز در دکوراسیون داخلی چه رنگ هایی هستند؟

در این مطلب رنگ هایی که برای استفاده در کنار قرمز در طراحی داخلی مناسب هستند را معرفی می کنیم و نکات مثبت و منفی هر کدام را بررسی می کنیم. پس اگر قصد استفاده از رنگ قرمز در دکوراسیون را دارید، با ما همراه باشید.

قرمز را با چه رنگی ست کنیم؟ مکمل های قرمز در دکوراسیون داخلی
قرمز را با چه رنگی ست کنیم؟ مکمل های قرمز در دکوراسیون داخلی

قرمز و کرم

رنگ قرمز قابلیت این را دارد که خیلی سریع فضا را اشباع کند و همه محیط را تحت تاثیر قرار بدهد. برای اینکه این تاثیرگذاری از حد تعادل خارج نشود می توانیم از رنگ های روشن کمک بگیریم. رنگ سفید و کرم می توانند به کنترل انرژی قرمز و روشن شدن فضا کمک کنند. رنگ کرم خودش هم یکی از رنگ های خنثی گرم است و یک از مکمل های مناسب رنگ قرمز در دکوراسیون است و در کنار آن یک فضای دلنشین و گرم و دنج برای ما می سازند. با توجه به اینکه قرمز صورت افراد را خوشرنگ تر نشان می دهد و اشتها را باز می کند، می توانیم این ترکیب را برای آشپزخانه، نشیمن و ناهارخوری به کار ببریم.

ترکیب رنگ قرمز و سفید و کرم در دکوراسیون
ترکیب رنگ قرمز و سفید و کرم در دکوراسیون

قرمز و سیاه سفید

این یکی از ترکیب های مورد علاقه طراحان مدرن و معاصر است. سیاه و سفید در کنار هم فضایی تیره روشن و بدون رنگ برای ما می سازند. در کنار این دو هر رنگ گرمی می تواند به خوبی خودنمایی کند. قرمز هم رنگ توجه، هشدار، تمرکز و برجسته کردن یک موضوع خاص است. بنابراین وقتی در یک محیط سیاه و سفید به کار می رود، تمام توجه را در محیط به خودش جلب می کند. می توانیم از این روش برای ساختن نقطه کانونی و یا برجسته کردن قسمتی از خانه که علاقه داریم، استفاده کنیم. در خیلی از آثار معروف معماری هم از همین روش در طراحی داخلی استفاده شده است. ست قرمز و سیاه و سفید برای فضاهای جمعی خانه مثل آشپزخانه و نشیمن و ناهارخوری همینطور اتاق بازی و فضاهایی مثل راهرو و ورودی مناسب است.

طراحی داخلی مدرن با قرمز و سیاه و سفید
طراحی داخلی مدرن با قرمز و سیاه و سفید

قرمز و طوسی

قبلا گفتیم که طوسی محبوب ترین رنگ در طراحی داخلی است. چرا که هم می توانیم آن را در فضاهای مختلف به کار ببریم و هم به خوبی با انواع رنگ ها و سبک های دیگر ست می شود. اما خیلی از افراد طوسی را خسته کننده می دانند و معتقد هستند که رنگ طوسی در دکوراسیون در بلند مدت آدم ها را بی انگیزه و کسل می کند. برای جلوگیری از اتفاق می توانیم از رنگ قرمز در کنار طوسی استفاده کنیم. رنگ قرمز با خودش هیجان و انرژی به فضا می آورد و جلوی کسالت را می گیرد. در مقابل طوسی هم هیجان ناشی از رنگ قرمز را کنترل می کند. پس هر دو رنگ نقاط منفی یکدیگر را تعدیل می کنند. از ترکیب قرمز و طوسی می توانیم در اکثر فضاهای خانه استفاده کنیم اما به یاد داشته باشیم که در فضای خواب و استراحت، میزان رنگ قرمز را در سطح حداقلی نگه داریم تا تاثیر منفی روی کیفیت استراحت نگذارد.

مطلب مرتبط : رنگ طوسی در دکوراسیون داخلی
دکور طوسی و قرمز برای خانه
دکور طوسی و قرمز برای خانه

قرمز و سبز

رنگ های قرمز و سبز در چرخه رنگ مکمل هم هستند و کامل ترین نوع ترکیب رنگ را وارد دکوراسیون ما می کنند. این پالت رنگی که اغلب ما را یاد رنگ های کریسمس و یلدا می اندازد عموما به عنوان ترکیب رنگی زمستانی شناخته می شود. پس برای مناطق سردسیر و دکورهاسی فصلی زمستانی هم بسیار مناسب است. ترکیب قرمز و سبز در طبیعت هم یافت می شود و به همین خاطر به ما احساس آرامش و امنیت می بخشد. بهتر است که در کنار قرمز از سبزهای کدر و تیره به جای سبزهای روشن استفاده کنیم تا رنگ های تند محیط زیاد نشوند. ترکیب سبز و قرمز یک پالت رنگی خاص است که در سبک هایی مثل بوهمین و اکلکتیک بسیار طرفدار دارد. می توانیم آن را برای اغلب فضاهایی خانه استفاده کنیم و دکوری گرم و دنج و دلنشین بسازیم.

مطلب مرتبط : رنگ سبز در طراحی داخلی
رنگ مکمل در دکوراسیون - طراحی داخلی با سبز و قرمز
رنگ مکمل در دکوراسیون – طراحی داخلی با سبز و قرمز

قرمز و سرمه ای

رنگ های تیره به طور کلی انرژی رنگ قرمز را کنترل می کنند و در عین حال به آن اجازه خودنمایی می دهند. سرمه ای هم از این قاعده مستثنا نیست. نکته مثبت رنگ سرمه ای این هست که رنگی سرد است و در مقابل قرمز که رنگی گرم است به خوبی تعادل دمایی محیط را برقرار می کند. ترکیب سرمه ای و قرمز به خاطر تضاد بالای این دو رنگ، یک پالت رنگی جذاب و دراماتیک است که در اکثر فضاهای خانه قابل استفاده است. تنها نکته منفی این هست که هر دو رنگ تیره هستند و در صورت استفاده زیاد ممکن است محیط دلگیر بشود. اما می توانیم در کنار آنها از رنگ های سفید و کرم و همینطور چوب های رنگ روشن برای دلباز شدن فضا کمک بگیریم.

مطلب مرتبط : رنگ آبی در دکوراسیون داخلی
ایده قرمز و سرمه ای در چیدمان خانه
ایده قرمز و سرمه ای در چیدمان خانه

مطالب مرتبط :

روانشناسی و انواع رنگ قرمز در طراحی داخلی

کاربرد رنگ قرمز در دکوراسیون

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
نظر شما درباره این مطلب چیه؟x