چطور فصل بهار را به خانه دعوت کنیم؟ ایده های دکوراسیون بهاری ۱۴۰۳

ایده های دکوراسیون بهاری 1403 - 2024
ایده های دکوراسیون بهاری 1403 - 2024

فهرست مطالب

فصل بهار نوید دهنده طراوت و تازگی و شروعی جدید برای طبیعت کره زمین است. با تغییر فصل و گرم تر شدن هوا، سال جدید شمسی هم آغاز می شود و عید باستانی نوروز در کشورهای فارسی زبان جشن گرفته می شود.  از دیرباز تا کنون فصل بهار برای ما ایرانیان نماد تولد، شروع دوباره و شادی و سلامتی بوده است. یکی از رسوم مردم ما، خوشامدگویی و استقبال از بهار با تمیز کردن خانه و تغییر و تحول در دکوراسیون داخلی خانه به حساب می آید. در این مطلب ایده های بهاری برای دکوراسیون داخلی خانه در سال ۱۴۰۳ را معرفی می کنیم. شما با کمک این راهکارها می توانید فصل بهار و طراوت و زیبایی آن را به خانه دعوت کنید. با ما همراه باشید.

از گل و گیاهان طبیعی استفاده کنید

گل و گیاهان طبیعی به رنگ سبز روشن، مهم ترین نماینده های طبیعت در خانه شما به حساب می آیند. انواع گل و گیاهان می توانند به تصفیه هوای خانه کمک کند، طراوت و تازگی را به خانه شما بیاورند، و فضایی دلنشین و آرامش بخش ایجاد کنند. شما می توانید برای فصل بهار از گیاهان سبز و تازه برای دکور فضاهای خانه استفاده کنید. همینطور می توانید روی میزها را هم با انواع شاخه گل های طبیعی به رنگ های روشن مثل سفید، صورتی و زرد تزئین کنید.

تزئین میز با گل های طبیعی
تزئین میز با گل های طبیعی
کاربرد گل و گیاهان طبیعی در دکوراسیون
کاربرد گل و گیاهان طبیعی در دکوراسیون

دقت کنید که در این سال ها دیگر از گیاهان کوچک و زیاد، گلدان های شلوغ و طرحدار و گیاهان شلوغ در دکوراسیون داخلی استفاده نمی شود. برای بهار ۱۴۰۳ بهتر است از ۱ الی ۳ گیاه متوسط تا بزرگ برای هر کدام از فضاهای خانه استفاده کنید. در حال حاضر گلدان های ساده سرامیکی و سفالی به رنگ های خنثی ( مثل سفید، کرم، مشکی) ترند روز هستند. همینطور از انواع بافت های مکرومه و سبدهای حصیری هم می توانید برای پوشش گلدان ها استفاده کنید.

برای استفاده از انواع گل و گیاه در خانه مطالب زیر می توانند به شما کمک کنند :

گل و گیاهان مناسب نشیمن و پذیرایی

چه گل و گیاهی برای اتاق خواب بخریم؟

گیاهان مناسب آشپزخانه

گل و گیاهان مناسب حمام و سرویس بهداشتی

نکات چیدمان گل و گیاهان در خانه

گل و گیاهان طبیعی بزرگ برای بهار
گل و گیاهان طبیعی بزرگ برای بهار
گلدان های ترند دکوراسیون بهاری 1403
گلدان های ترند دکوراسیون بهاری ۱۴۰۳

یک کافی بار بسازید

نوشیدن انواع قهوه، چای و دمنوش ، بخش مهمی از زندگی امروزی را تشکیل می دهد. با ساختن یک کافی بار در خانه می توانید دقایقی از شبانه روز را به درست کردن و نوشیدن انواع نوشیدنی های مورد علاقه خودتان بپردازید. شما می توانید بخشی از آشپزخانه را به این کار اختصاص بدهید و یا در گوشه ای از فضای ناهارخوری، نشیمن یا پذیرایی یک کافی بار یا کافه کوچک خانگی درست کنید. کافی بار یک ایستگاه کوچک و مدرن شامل تمامی تجهیزات مورد نیاز برای درست کردن قهوه و دمنوش های مورد علاقه شماست. شما می توانید در فصل بهار، انواع دمنوش های گیاهی و تازه این فصل را در کافی بار خانه تهیه کنید و یا میهمان های سال جدید را به یک قهوه و چای باکیفیت دعوت کنید.

پیشنهاد مطالعه : کافی بار چیست ؟ یک کافه کوچک خانگی

ایده کافی بار با دکوراسیون بهاری
ایده کافی بار با دکوراسیون بهاری
کافی بار چیست
کافی بار چیست

کنج دنج مطالعه برای فصل بهار

همه ما احتیاج داریم که دقایقی از شبانه روز را به کسب آرامش، مطالعه، مراقبه یا استراحت در فضایی دنج و آرام بگذرانیم. شما می توانید یک کنج دنج بهاری در دکوراسیون داخلی خانه بسازید و از این کنج برای کسب آرامش در فصل بهار استفاده کنید. این کنج، می تواند در گوشه اتاق خواب، نشیمن یا پذیرایی، کنار پنجره ها یا فضاهای بلااستفاده خانه مثل گوشه ها و تورفتگی های دیوار قرار بگیرد. یک کنج دنج مطالعه عموما از صندلی یا تشکچه های راحت، گل و گیاهان طبیعی، میز و کتابخانه، شمع و انواع دکوریجات تشکیل می شود. کنج دنج بهاری بهتر است به پنجره نزدیک باشد تا از هوای آزاد و منظره طبیعت هم بتوانید استفاده کنید.

پیشنهاد مطالعه : چطور یک کنج دنج مطالعه بسازیم ؟

چطور یک کنج دنج مطالعه در خانه بسازیم
چطور یک کنج دنج مطالعه در خانه بسازیم
ایده های بهاری برای دکوراسیون خانه
ایده های بهاری برای دکوراسیون خانه

هنر زیبای مکرومه بافی در دکوراسیون

یکی از اصیل ترین و جالب ترین ترندهای روز در سال های اخیر، استفاده از مکرومه بافی در دکوراسیون داخلی به شمار می رود. مکرومه بافی هنری اصیل و قدیمی است که از تار و پود نخ ها آثار هنری جالب و متنوعی تولید می کند. دکوریجات مکرومه معمولا رنگ هایی روشن و خنثی و بافت های نرم و ظریف دارند و با دکوراسیون فصل بهار به خوبی ترکیب می شوند. شما می توانید برای تغییر دکوراسیون بهاری از انواع مکرومه در قسمت های مختلف خانه استفاده کنید. اکسسوری های مکرومه ها تنوع بسیار بلایی دارند و به صورت دیوارکوب، گلدان، رومیزی، پتو، روکش مبل، زیر بشقابی و انواع مختلف دیگری در خانه قابل استفاده هستند.

پیشنهاد مطالعه : کاربرد مکرومه بافی در دکوراسیون داخلی

انواع آویز گلدان های بهاری مکرومه بافی
انواع آویز گلدان های بهاری مکرومه بافی
ایده های دکوریجات مکرومه بافی در خانه
ایده های دکوریجات مکرومه بافی در خانه
دیوارکوب مکرومه برای دکور عید
دیوارکوب مکرومه برای دکور عید

یک دیوار گالری بسازید

آیا دیواری خالی در خانه دارید که نیاز به تزئین داشته باشد؟ و یا دیواری دارید که از تابلوها و تزئینات قدیمی آن خسته شده باشید؟ دیوار گالری می تواند راه حل خوب و متنوعی برای تغییر ظاهر دیوارهای خانه شما باشد. در واقع دیوار گالری یک کلکسیون از تابلوها، قاب عکس ها، پوسترها، آثار هنری و یا انواع دکوریجات دیوارکوبی است که شما به آنها علاقه دارید. شما می توانید یک کلکسیون همگون و یا ناهمگون باب سلیقه و سبک دکوراسیون داخلی خانه خود پیدا کنید و آن را روی یک دیوار مناسب نصب کنید. مثلا از دیوار گالری برای تزئین دیوار بالای کاناپه ، دیوار راهرو ، اتاق خواب و … استفاده کنید. همینطور می توانید برای فصل بهار یک دیوار گالری بهاری با انواع رنگ و نقش های طبیعت، مثل عکس های مناظر، نقاشی های آبرنگی ، گلدوزی و یا هر اثر هنری متناسب دیگری استفاده کنید.

پیشنهاد مطالعه : دیوار گالری چیست ؟ تکنیکی جذاب برای تزئین دیوارها

ایده دیوار گالری برای دکوراسیون بهاری
ایده دیوار گالری برای دکوراسیون بهاری
دیوار گالری با عکس های خانوادگی
دیوار گالری با عکس های خانوادگی

از رنگ های پاستلی در دکور خانه استفاده کنید

اگر بخواهیم فصل بهار را با رنگ ها توصیف کنیم، حتما رنگ های پاستلی مهم ترین نمایندگان بهار در دایره رنگ ها خواهند بود. در فصل بهار سرتاسر طبیعت پر از رنگ های پاستلی و روشن مثل سبز، آبی، صورتی، بنفش و زرد روشن می شود. شما هم می توانید از این رنگ ها در دکوراسیون خانه استفاده کنید و دکوراسیون خانه را همسو با فصل جدید تنظیم کنید. مثلا از رنگ هایی مثل سبز و آبی روشن برای کاغذ دیواری یا رنگ دیوارها استفاده کنید. همینطور می توانید دکوریجاتی به رنگ های پاستلی و روشن تهیه کنید و از این رنگ های شاد و آرامش بخش در گلدان ها، کوسن ها، ظروف و سایر تزئینات استفاده کنید.

پیشنهاد مطالعه : رنگ های پاستلی چه رنگ هایی هستند؟

مبلمان رنگ روشن و پاستیلی
مبلمان رنگ روشن و پاستیلی
رنگهای پاستلی
رنگ پاستلی در دکوراسیون داخلی

کوسن ها را عوض کنید

یکی از راحت ترین و اقتصادی ترین تغییراتی که می توانید برای فصل بهار در خانه پیاده کنید، تعویض روکش و چیدمان کوسن های خانه است. فضای پذیرایی و نشیمن یکی از مهم ترین فضاهای خانه به خصوص در آغاز سال نو به شمار می رود. در روزهای نوروز این فضا برای پذیرایی از میهمان ها و همینطور استراحت اعضای خانواده استفاده می شود. شما می توانید از انواع روکش های کوسن با طرح های بهاری مثل روکش های رنگ روشن، رنگ های پاستلی، طرح های گلدارو شاد و همینطور بافت های نرم و لطیف مثل مکرومه استفاده کنید. همینطور می توانید چیدمان و ترکیب بندی کوسن ها را هم تغییر بدهید و به فضای خانه تنوع ببخشید.

برای خرید و چیدمان اصولی کوسن ها مطالب زیر را به شما پیشنهاد می کنیم :

راهنمای خرید کوسن – چطور کوسن انتخاب کنیم؟

    چطور کوسن ها را بچینیم؟ نکات و اصول چیدمان کوسن

چیدمان مثلثی کوسن ها در دکوراسیون
چیدمان مثلثی کوسن ها در دکوراسیون
ایده های روکش کوسن های مناسب فصل بهار
کوسن ها به راحتی و دنج شدن فضای ما کمک می کنند

چیدمان میز و کنسول را تغییر بدهید

همه ما برای تزئین میزها و سطوح مختلف خانه از دکوریجاتی مثل گلدان، شمعدان، قاب عکس، مجسمه و یا سایر ظروف استفاده می کنیم. اما آیا این تزئینات همگی به صورت اصولی چیدمان شده اند؟ آیا از نظر سایز، جنس، تعداد و سایر مشخصات با دکوراسیون داخلی شما همخوانی دارند؟ با دکوراسیون فصل چطور؟ چیدمان دکوریجات خانه به خصوص روی سطوحی مثل میز جلومبلی، میز ناهارخوری، کنسول، شلف، شومینه و کانتر آشپزخانه می تواند تاثیر بسیار عمیقی روی ظاهر خانه شما بگذارد. لازم است که این دکوریجات با سبک و ابعاد سایر وسایل شما همخوانی داشته باشند و به بهترین شکل ممکن در کنار هم چیدمان شوند. علاوه بر این، دکوریجات و اکسسوری ها می توانند طبق فصل تغییر کنند و با فصل بهار و رسومات نوروزی همسو شوند.

ایده های دکوراسیون بهاری میز جلو مبلی
ایده های دکوراسیون بهاری میز جلو مبلی

خوشبختانه راهکارهای ساده ای برای انتخاب و چیدمان اصولی دکوریجات خانه وجود دارد. یکی از آنها ” قانون سه تایی یا اعداد فرد” است. این قانون مبنی بر این است که اگر دکوریجات شما در هر قسمتی از خانه به تعداد سه عدد و یا اعداد فرد تهیه شوند، ظاهر جذاب تر و بهتری پیدا می کنند.

بخوانید : قانون سه تایی یا اعداد فرد در دکوراسیون چیست؟

کاربرد قانون اعداد فرد در انتخاب رنگ و چیدمان طراحی داخلی
کاربرد قانون اعداد فرد در انتخاب رنگ و چیدمان طراحی داخلی

یکی دیگر از این اصول هم ” قانون مثلث بصری ” در چیدمان دکوریجات است. این قانون می گوید که اگر وسایل دکوری شما در کنار هم فرمی مثلثی تشکیل بدهند، زیباتر و متناسب تر به نظر می رسند.

بخوانید : مثلث بصری در دکوراسیون داخلی چیست؟

چیدمان مثلثی در دکوریجات و تزئینات
چیدمان مثلثی در دکوریجات و تزئینات

شما می توانید برای فصل بهار دکوریجات بهاری برای خانه تهیه کنید و آنها را طبق قوانین و اصولی که گفته شد چیدمان کنید و ظاهری جذاب تر به خانه خود ببخشید.

سخن آخر

در این مطلب ایده ها و راهکارهای دکوراسیون مناسب بهار ۱۴۰۳ را بررسی کردیم. امیدواریم که این مطلب برای شما مفید بوده باشد و در آغاز سال جدید از این ایده ها استفاده کنید. علاوه بر این شما می توانید ابهامات و سوالات خودتان را با ما در بخش نظرات یا مشاوره در میان بگذارید.

مطالب مرتبط :

چطور پاییز را به خانه دعوت کنیم؟
رنگ های پاستلی چه رنگ هایی هستند؟
نکات چیدمان گل و گیاهان در خانه
ایده های دکوراسیون بهاری ۲۰۲۳
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
نظر شما درباره این مطلب چیه؟x