ترکیب رنگ کرم و سرمه ای در دکوراسیون خانه – پالت رنگی شیک و آرامش بخش

ترکیب رنگ سرمه ای و کرم در دکوراسیون داخلی
ترکیب رنگ سرمه ای و کرم در دکوراسیون داخلی

فهرست مطالب

رنگ از مهم ترین عوامل تعیین کننده در زیبایی خانه شما به شمار می آند. در این  میان ترکیب رنگ های تیره و روشن، تضاد و تنوع خاصی خانه شما می بخشد و کمک می کند که فضای خانه کسل کننده یا تکراری به نظر نرسد. یکی از پالت های رنگی پرطرفدار برای دکوراسیون داخلی خانه ها طی سال های اخیر، ترکیب رنگ کرم و سرمه ای بوده است. این ترکیب رنگ، می تواند یک پالت رنگی آرام، مدرن و جذاب برای خانه باشد و همزمان محیطی لوکس و راحت برای شما بسازد. در این مطلب مشخصات و نکات استفاده از ترکیب رنگ سرمه ای و کرم در خانه را بررسی می کنیم. پس اگر از علاقه مندان هر یک از این دو رنگ هستید، با ما همراه باشید.

مشخصات رنگ های سرمه ای و کرم

رنگ سرمه ای

سرمه ای از ترکیب رنگ آبی و مشکی به دست می آید و مثل تمام رنگ های ترکیبی، مشخصاتی از هر دو رنگ والد خود را به ارث می برد. رنگ آبی به طور کلی نماد آرامش، ملایمت، صلح، امنیت، آسمان و آب است. از طرفی آبی ها  از رنگ های سرد دایره رنگی به شمار می آیند و به پایین آمدن ضربان قلب و در نتیجه آرامش انسان ها کمک می کنند. در مقابل رنگ مشکی در دکوراسیون داخلی، تیره ترین رنگ موجود شناخته می شود و وظیفه این را دارد که تمام توجه و نگاه ها را به سمت خود جذب کند. این مسئله باعث می شود فضایی دراماتیک، جذاب و گیرا بسازد. سرمه ای هم مثل تمام طیف های آبی، یک رنگ آرامش بخش است و فضایی امن و آرام برای شما ایجاد می کند. از طرفی مثل مشکی رنگی گیرا و جذاب است و محیطی لوکس و شیک برای شما می سازد. برای آشنایی بیشتر با مشخصات رنگ سرمه ای، مطلب زیر را به شما پیشنهاد می کنیم:

بخوانید : رنگ سرمه ای در دکوراسیون داخلی، کاربرد و ایده ها

مشخصات رنگ سرمه ای در دکوراسیون داخلی
مشخصات رنگ سرمه ای در دکوراسیون داخلی

سرمه ای به زیبایی با رنگ های خنثی و روشن ترکیب می شود و آرامش و راحتی بی نظیری به فضا می بخشد. اگر به استفاده از رنگ سرمه ای در دکوراسیون علاقه مند هستید، مطلب زیر را به شما پیشنهاد می کنیم :

بخوانید : سرمه ای را با چه رنگی ست کنیم؟

یکی از بهترین رنگ ها برای ترکیب با سرمه ای در دکوراسیون داخلی، طیف های مختلف رنگ کرم است.

کاربرد سرمه ای در دکوراسیون
رنگ سرمه ای از طیف های تیره آبی می باشد

رنگ کرم

کرم یکی از بهترین و محبوب ترین رنگ های خنثی در دکوراسیون داخلی به شمار می آید. رنگ کرم مثل تمام رنگ های روشن کمک می کند فضای شما پرنورتر و بزرگتر دیده شود. از طرفی کرم از ترکیب زرد و سفید به دست می آید و یک رنگ گرم محسوب می شود. رنگ های گرم در دکوراسیون داخلی احساس صمیمیت و راحتی ایجاد می کنند و کمک می کنند محیط گرم و زنده به نظر برسد. کرم نماد لطافت، ملایمت و آرامش است و فضایی دنج و آرامش بخش برای شما می سازد. برای آشنایی بیشتر با مشخصات رنگ کرم، مطلب زیر را به شما پیشنهاد می کنیم :

بخوانید : رنگ کرم در دکوراسیون داخلی ، مشخصات و ایده ها

کاربرد رنگ بژ و کرم در طراحی داخلی
کاربرد رنگ کرم در طراحی داخلی

ترکیب کرم و سرمه ای در دکوراسیون

این پالت رنگی از دو رنگ تیره و روشن تشکیل می شود. رنگ های تیره به تنهایی می توانند فضای شما را کوچک و دلگیر نشان بدهند و رنگ های روشن ممکن است کسل کننده به نظر برسند. اما ترکیب یک رنگ روشن و یک رنگ تیره کمک می کند که فضای شما تعادل داشته باشد و ظاهر جذاب تری پیدا کند. به لحاظ تیرگی روشنی، رنگ های کرم و سرمه ای همدیگر را تعدیل و تکمیل می کنند. تضاد و تیرگی روشنی این دو رنگ به محیط شما تنوع و حرکت می بخشد و کمک می کند فضایی جذاب و دلنشین داشته باشید.

ست کرم سرمه ای در مبلمان خانه
ست کرم سرمه ای در مبلمان خانه

از طرفی سرمه ای یک رنگ سرد و کرم یک رنگ گرم به حساب می آید. رنگ های سرد به تنهایی ممکن است یکنواخت و خسته کننده باشند. رنگ های گرم هم به تنهایی ممکن است باعث بی قراری و بی حوصلگی شوند. ترکیب یک رنگ سرد و یک رنگ گرم در دکوراسیون، کمک می کند محیط شما تعادل رنگی داشته باشد و مشخصات منفی هر کدام از رنگ ها خنثی بشود. رنگ سرمه ای به محیط شما آرامش و امنیت می بخشد و فضایی لوکس و گیرا برای شما می سازد. در کنار آن رنگ کرم کمک می کند که فضای شما بزرگ تر و روشن تر به نظر برسد و محیطی دنج، صمیمی و پرانرژی داشته باشید.

پیشنهاد مطالعه : رنگ های سرد در دکوراسیون داخلی

بخوانید : رنگ های گرم چه رنگ هایی هستند؟

طراحی نشیمن به رنگ سرمه ای و سفید
ترکیب رنگ کرم و سرمه ای در دکوراسیون داخلی

چطور کرم و سرمه ای را باهم ست کنیم؟

رنگ تیره به طور کلی بیشترین نگاه و توجه را به سمت خودشان جلب می کنند. وقتی رنگ سرمه ای در کنار رنگ کرم قرار می گیرد، ناخودآگاه توجه و نگاه ما به وسیله یا المان سرمه ای رنگ جذب می شود. پس وقتی از ترکیب این دو رنگ استفاده می کنید، باید از سرمه ای در قسمت هایی از فضا استفاده کنید که قصد دارید بیشتر به چشم بیایند. مثلا برای نقطه کانونی فضا، دیوار شاخص، مبل اصلی یا هر قسمتی که مهم یا شاخص تر از بقیه فضاست می توانید از سرمه ای استفاده کنید.

علاوه بر این رنگ های تیره در صورت زیاده روی، ممکن است فضای شما را تاریک و کوچک نشان بدهند. پس بهتر است اجازه دهید رنگ کرم به عنوان رنگ غالب و اصلی فضا عمل کند. مثلا بهتر است در دیوارها، سقف ها و سطوح گسترده فضا از رنگ کرم استفاده کنید. در عوض رنگ سرمه ای را برای تنوع و جلب توجه به کار ببرید. مثلا در مبلمان، صندلی ها، دکوریجات و سایر وسایل از رنگ سرمه ای استفاده کنید. برای به دست آوردن نتیجه بهتر پیشنهاد می کنیم از قانون ۱۰-۳۰-۶۰ در ترکیب رنگ فضا کمک بگیرید.

بخوانید : قانون ۱۰-۳۰-۶۰ در دکوراسیون داخلی چیست؟

رنگ کرم به عنوان رنگ غالب و سرمه ای به عنوان رنگ دوم
رنگ کرم به عنوان رنگ غالب و سرمه ای به عنوان رنگ دوم

علاوه بر این می توانید از ترکیب این دو رنگ برای ایجاد تنوع و حرکت در فضا استفاده کنید. مثلا برای مبل سرمه ای می توانید از انواع کوسن های کرم استفاده کنید تا بهتر خودشان را نشان بدهند. یا بین تمامی دیوارها یک دیوار خاص را به رنگ سرمه ای دکور کنید تا بیشتر از همه جلب توجه کند. همینطور برای قسمت هایی که تماما رنگ کرم استفاده کرده اید می توانید از رنگ سرمه ای به صورت لکه ای ( مثلا در یک مبل و صندلی تک یا گلدان ) استفاده کنید و با این روش تنوع و جذابیت بیشتری به فضا ببخشید.

در نهایت اینکه ترکیب رنگ سرمه ای و کرم در کنار فلزات براق به رنگ های برنز، طلایی و کروم و همینطور رنگ های چوب بسیار شکیل و زیبا به نظر می رسند. می توانید در کنار این دو رنگ از وسایل و المان ها چوبی و فلزی هم کمک بگیرید و فضایی لوکس و شیک در خانه خود بسازید.

ایده ترکیب سرمه ای و کرم در دکوراسیون داخلی
ایده ترکیب سرمه ای و کرم در دکوراسیون داخلی

پذیرایی و نشیمن کرم و سرمه ای

ترکیب رنگ سرمه ای و کرم در دکوراسیون داخلی، به طور کلی یک ترکیب رنگ رسمی و لوکس به شمار می آید. پس برای استفاده در فضاهای رسمی و اصلی خانه مثل پذیرایی، ناهارخوری و نشیمن، یک گزینه کاملا مناسب است. بهتر است از رنگ کرم برای دیوارها، کفپوش، سقف و پرده ها استفاده کنید تا فضا بزرگتر به نظر برسد. در کنار آن از رنگ سرمه ای در مبلمان، صندلی ها، تابلوها و سایر دکوریجات استفاده کنید. در کنار این دو استفاده از فلزات براق در لوستر، اکسسوری ها و یراق آلات فضا، کمک می کند پذیرایی شما ظاهری شیک و لوکس پیدا کند.

ترکیب رنگ سرمه ای و کرم در نشیمن و پذیرایی
ترکیب رنگ سرمه ای و کرم در نشیمن و پذیرایی

آشپزخانه سرمه ای و کرم

ترکیب رنگ سرمه ای و کرم در آشپزخانه در سال های اخیر به یکی از ترندهای دکوراسیون تبدیل شد. این دو رنگ در کنار هم آشپزخانه ای تمیز، جذاب، شیک و مدرن به شما می دهند. این ترکیب با کابینت های پلی اورتان و روکش قابل اجرا است و با یراق آلات و شیرآلات طلایی و برنز جلوه ای خاص و چشمگیر به آشپزخانه شما می بخشد.

ایده دکوراسیون آشپزخانه کرم و سرمه ای
ایده آشپزخانه کرم و سرمه ای

اتاق خواب سرمه ای و کرم

رنگ سرمه ای یکی از نمادهای کهکشان و شب است و با توجه به طیف آبی که در ترکیب خود دارد به آرامش ذهن و بهبود خواب کمک می کند. علاوه بر این با تاریک و دنج نشان دادن اتاق خواب، فضای بهتری برای خواب کسانی که حساسیت به نور دارند ایجاد می کند. رنگ کرم هم کمک می کند اتاق خواب جلوه ای لطیف و گرم به خودش بگیرد. شما می توانید از ترکیب رنگ سرمه ای و کرم در دکوراسیون اتاق خواب بزرگسال و نوجوان به راحتی استفاده کنید. اما برای اتاق های کوچک سعی کنید که رنگ غالب اتاق کرم و رنگ دوم آن را سرمه ای استفاده کنید تا فضا کوچک به نظر نرسد. در نهایت برای اتاق کودک هم بهتر است از یک یا چند رنگ گرم و زنده در کنار این دو استفاده کنید تا فضا شادتر و پرانرژی تر شود.

ترکیب کرم سرمه ای در دکوراسیون اتاق خواب
ترکیب کرم سرمه ای در دکوراسیون اتاق خواب
ایده اتاق کودک به رنگ سرمه ای
ایده اتاق کودک به رنگ سرمه ای

حمام و سرویس بهداشتی کرم و سرمه ای

ترکیب رنگ سرمه ای و کرم با یراق آلات براق جلوه ای لوکس و مدرن به حمام و سرویس بهداشتی شما می بخشد. در فضای حمام رنگ سرمه ای کمک می کند که آرامش ذهنی بیشتری پیدا کنید. علاوه بر این برای سرویس بهداشتی میهمان هم می توانید این دو رنگ را با شیرآلات و اکسسوری های براق ترکیب کنید و فضایی شیک و جذاب بسازید.

ایده حمام به رنگ سرمه ای و سفید
ایده حمام به رنگ سرمه ای و سفید
حمام به رنگ های آبی تیره و قهوه ای
حمام به رنگ های سرمه ای و کرم

نکات آخر

در این مطلب مشخصات و کاربردهای ترکیب رنگ سرمه ای و کرم در دکوراسیون خانه را بررسی کردیم. همانطور که گفته شد بهتر است که از رنگ کرم به عنوان رنگ غالب و از رنگ سرمه ای به عنوان رنگ دوم در فضا استفاده کنید. علاوه بر این می توانید از یک رنگ سوم گرم مثل زرد، قرمز یا صورتی هم در دکوریجات استفاده کنید. در نهایت شما می توانید از سلیقه و خلاقیت خود هم بهره بگیرید و دکوری خاص و منحصر به فرد با ترکیب این رنگ ها بسازید. همینطور می توانید سوالات و ابهامات خودتان را با ما از طریق بخش نظرات یا فرم مشاوره در میان بگذارید.

مطالب مرتبط :

سرمه ای را با چه رنگی ترکیب کنیم؟

مشخصات و معرفی رنگ کرم در دکوراسیون

کاربرد رنگ سرمه ای در دکوراسیون داخلی

ترکیب رنگ کرم و سبز در دکور خانه

انواع رنگ آبی در دکوراسیون داخلی

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
نظر شما درباره این مطلب چیه؟x