نکات دکوراسیون راهروی خانه | چطور راهروها را بزرگ و دلباز نشان بدهیم؟

چطور راهرو های خانه را دکور کنیم؟
چطور راهرو های خانه را دکور کنیم؟

فهرست مطالب

 فضاهای راهرویی یکی از فضاهای کاربردی در بعضی از خانه ها هستند که دکوراسیون آنها ممکن است کاری پرچالش و سخت باشد. گاهی اوقات نقشه و فرم ساختمان ایجاب می کند که بعضی قسمت های خانه فرمی راهرویی به خودشان بگیرند. همینطور راهروها خیلی اوقات برای تفکیک فضای ورودی و یا عرصه خصوصی خانه مثل سرویس و اتاق خواب ها از بقیه فضاها به کار می روند. به هر ترتیب گاهی اوقات این راهروها ممکن است خیلی باریک و تنگ به نظر برسند. اما با حقه های دکوراسیون می توانیم فضای راهرو را بزرگتر و دلبازتر نشان بدهیم.

در این مطلب راهکارها و نکات لازم برای دکوراسیون راهرو را مرور می کنیم. در پایان شما می توانید فضای راهرویی خانه خودتان را نوسازی کنید و یا تغییر دکوراسیون بدهید تا بزرگتر و زیباتر به نظر برسد. پس اگر راهرویی در خانه دارید، تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

فرم تونلی

فضاهای راهرویی با توجه به اینکه طول زیاد و عرض کم دارند، ناخودآگاه جهت نگاه ما را به سمت انتهای راهرو می کشند. این مسئله باعث می شود ما راهرو را عمیق تر از آنچه که هست ببینیم و در واقع فضای راهرو ما فرمی تونلی به خودش بگیرد. در اینجا قصد داریم با ترفند های دکوراسیون سعی کنیم طول راهروی شما کمتر و عرض آن بیشتر دیده بشود. این خطای دید کمک می کند فضا دلبازتر و بزرگتر از آنچه که هست به نظر برسد. چند مورد از این ترفندها را با هم مرور می کنیم .

راهکارهای دکور کردن راهرو باریک در خانه
راهکارهای دکور کردن راهرو باریک در خانه

رنگ بندی

رنگ های روشن

به طور کلی رنگ های روشن کمک می کنند هر فضایی بزرگتر و دلبازتر به نظر برسد. علتش هم این است که رنگ های روشن نور بیشتری را از رنگ های تیره بازتاب می دهند و کمک می کنند دیوارها دورتر از جای واقعیشان به نظر برسند. پس می توانید برای اینکه راهروی شما عریض تر به نظر برسد از رنگ های روشن مثل سفید، کرم، عاجی، خاکستری روشن، بژ و … استفاده کنید.

مطلب مرتبط :‌ رنگ سفید در دکوراسیون داخلی

استفاده از رنگ روشن برای بزرگتر نشان دادن فضاهای کوچک در دکوراسیون
استفاده از رنگ روشن برای بزرگتر نشان دادن فضاهای کوچک در دکوراسیون

رنگ های زنده

 علاوه بر رنگ های روشن، شما می توانید از رنگ های زنده و متوسط مثل انواع آبی، زرد، سبز و … هم برای دکوراسیون راهرو خانه استفاده کنید. البته دقت کنید که نباید کل فضای راهرو را با چنین رنگ هایی پر کنید. به جای آن می توانید از این رنگ ها برای دیوار کانونی فضا استفاده کنید و تمام توجه را در فضای راهرو به همین دیوار متفاوت جلب کنید. مثلا می توانید کلیت فضای راهرو را به رنگ روشن در آورید و برای یک دیوار از رنگ های زنده و متفاوت استفاده کنید و روی این دیوار را با تابلو ها و وسایل دکوراتیو تزئین کنید.

استفاده از رنگ‌های زنده برای دیوار شاخص در راهرو
استفاده از رنگ‌های زنده برای دیوار شاخص در راهرو

رنگ های تیره

رنگ های تیره نور بیشتری به خودشان جذب می کنند و باعث می شوند دیوارهای شما نزدیک تر به نظر برسند. از این خاصیت می توانید برای کوتاه تر نشان دادن طول راهرو استفاده کنید. مثلا می توانید کلیت راهرو را به رنگ های روشن دکور کنید و در قسمت انتهایی ( دیوار انتهای راهرو) از رنگ تیره استفاده کنید. این راهکار کمک می کند که دیوار انتهای راهرو نزدیک تر به نظر برسد و راهرو شما عریض تر دیده شود.

رنگ‌های تیره باعث می‌شوند دیوارهای راهرو نزدیکتر به نظر برسند
رنگ‌های تیره باعث می‌شوند دیوارهای راهرو نزدیکتر به نظر برسند

نور طبیعی

روشنایی روز

نور به طور کلی کمک می کند که فضاهای داخلی بزرگتر و دلبازتر به نظر برسند. بنابراین در دکوراسیون راهرو خانه بهتر است تا حد امکان اجازه ورود نور طبیعی روز به فضا را بدهید. مثلا اگر پنجره یا نورگیری در قسمت راهرو دارید آن را بدون پرده رها کنید و یا از پرده های نازک استفاده کنید. به این ترتیب نور روز کمک می‌کند که راهروی شما عریض‌تر و بزرگتر دیده شود.

استفاده حداکثری از نور طبیعی روز در دکوراسیون راهرو خانه
استفاده حداکثری از نور طبیعی روز در دکوراسیون راهرو خانه

نور مصنوعی

برای نورهای مصنوعی هم می‌توانید از یک لوستر متوسط و یا چند آویز سقفی مختلف استفاده کنید. آویزهای سقفی علاوه بر روشن کردن راهرو، باعث جلب توجه و جلوه بصری جذابی هم در راهروی شما می‌شوند. همینطور می‌توانید از انواع نورپردازی‌های دیواری و رومیزی مثل دیوارکوب ها و آباژورها هم استفاده کنید.

لوسترهای بزرگ تا متوسط به نوپردازی و جلب توجه در راهروها کمک می‌کنند
لوسترهای بزرگ تا متوسط به نوپردازی و جلب توجه در راهروها کمک می‌کنند

آینه

آینه ها هم به بازتاب نور و بزرگتر دیده شدن فضا کمک می‌کنند. می‌توانید در جهت طولی راهرو از یک آینه بزرگ استفاده کنید و علاوه بر نور بیشتر، ‌جذابیت بیشتری هم به محیطتان ببخشید.

آینه کمک می‌کند فضای ما عریض‌تر و پهن تر دیده شود
آینه کمک می‌کند فضای ما عریض‌تر و پهن تر دیده شود

کفپوش راهرو

کف راهرو را می‌توانید با کفپوش‌های تایلی و یا فرش بپوشانید. اما نکته ای که باید به آن دقت کنید این است که طرح و خطوط کفپوش ها باید به پهن تر نشان دادن راهرو کمک کنند. به طورمثال می‌توانید از کفپوش‌های سرامیکی و سنگی با تایل‌های بزرگ استفاده کنید. ابعاد بزرگ در کفپوش کمک می‌کنند فضا بزرگتر به نظر برسد. همینطور خطوط کفپوش‌ها بهتر است عمود به فضای راهرو باشند تا با خطای دید آن را عریض‌تر نشان بدهند. کفپوش‌های اریب با خطوط کج هم تنوع بصری جالبی به راهرو می‌بخشند و آن را از حالت تونلی خارج می‌کنند.

بهتر است جهت کفپوش عمود به درازای راهرو باشد
بهتر است جهت کفپوش عمود به درازای راهرو باشد

فرش یا هرنوع کفپوش دیگری هم بهتر است خطوطی عمود به درازای راهرو داشته باشند تا طول آن را کمتر و عرض آن را بیشتر نشان دهند. یکی از ترفندهای طراحان برای عریض‌تر نشان دادن فضاهای دراز، استفاده از فرش‌ راه‌راه با خطوط عمود به درازای راهرو است.

استفاده از ترفند فرش راه راه افقی برای دکوراسیون راهرو خانه
استفاده از ترفند فرش راه راه افقی برای دکوراسیون راهرو خانه

مبلمان و اثاثیه کم‌عمق

می‌توانید از فضای راهرو به صورت مفید استفاده کنید و آن را با وسایلی مثل آینه و کنسول،‌کشوهای باریک، میز باریک و وسایل تاشو دکور کنید. وقت کنید که اگر از وسایل مختلفی برای دکوراسیون راهرو استفاده می‌کنید ترجیحا همه آنها را در یک سمت راهرو قرار بدهید و طرف دیگر را برای عبور و مرور باز بگذارید. نکته دیگر هم اینکه در دکوراسیون راهرو باید مینیمال عمل کنیم و سعی کنیم از تعداد محدودی وسیله که به دقت انتخاب شده‌اند استفاده کنیم. پس سعی کنید راهرو را خلوت نگه دارید و از هر گونه شلوغی که باعث کوچکتر نشان دادن راهرو می‌شود اجتناب کنید.

مبلمان مناسب طراحی داخلی راهرو
مبلمان مناسب طراحی داخلی راهرو

وسایل دکوراتیو

یکی دیگر از راهکارهای مناسب برای دکوراسیون راهرو ، ایجاد حواس‌پرتی با وسایل دکوراتیو و یا ساختن یک نقطه کانونی جذاب و زیباست. وسایلی که روی دیوارها قابل نصب هستند و فضایی از راهرو اشغال نمی‌کنند،‌گزینه های مناسبی برای این روش هستند. می‌توانید در فضای راهرو از یک تابلوی شاخص و بزرگ و یا چند قاب متناسب یا زیبا برای ایجاد حواس‌پرتی استفاده کنید. همینطور می‌توانید یک دیوار گالری زیبا با عکس‌های خانوادگی بسازید و یا از آینه و وسایلی مثل مکرومه، صنایع دستی و سایز المان‌های دکوراتیو استفاده کنید. فقط دقت کنید که فضای راهرو را نباید خیلی شلوغ کنید و بهتر است از تعداد کمی دکوریجات با ظاهر زیبا و خلوت استفاده کنید.

همینطور می‌توانید یک دکور زیبا مثل آینه و کنسول، گلدان بلند و یا یک تابلو عریض و کشیده هم در قسمت انتهای راهرو استفاده کنید تا به نقطه کانونی شما تبدیل بشود و راهروی شما کوتاه‌تر از آنچه که هست به نظر برسد. دقت کنید که بهتر است در فضاهای راهرویی تابلوها را خیلی بالا نصب نکنید و ترجیحا در تراز دید قرار بدهید.

ایده های دکوراسیون راهرو خانه
ایده های دکوراسیون راهرو خانه

با کمک روش‌های بالا می‌توانید فضای راهرو را بزرگتر و عریض تر از آنچه که هست نشان بدهید. همینطور اگر سوالی درباره دکوراسیون و طراحی داخلی راهرو داشتید می‌توانید با ما در بخش نظرات و یا مشاوره آنلاین مطرح کنید. همکاران ما در اسرع وقت شما راه راهنمایی خواهند کرد.

مطالب مرتبط : نکات دکوراسیون فضای ورودی

3.2 5 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
نظر شما درباره این مطلب چیه؟x