سبک گلم (Glam) چیست؟ – درخشش به سبک گلم در دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی به سبک گلم
دکوراسیون داخلی به سبک گلم

فهرست مطالب

سبک گلم (Glam) یکی از سبک های پرطرفدار و مدرن در دکوراسیون داخلی است که از ترکیب عناصر تجملاتی و لوکس با عناصر مدرن و امروزی شکل گرفته است. این سبک با استفاده از رنگ های روشن، مبلمان و وسایل براق و همچنین تزئینات پر زرق و برق، فضایی گران قیمت، خیره کننده و جذاب برای شما می سازد. اگر به ترکیب رنگ های روشن، سطوح آینه ای و اکسسوری های براق علاقه دارید، سبک گلم می تواند یک گزینه مناسب برای خانه شما باشد. در این مطلب سبک لوکس و شیک گلم در دکوراسیون داخلی را معرفی می کنیم و نکات پیاده سازی آن را بررسی می کنیم. برای آشنایی با این سبک خاص با ما همراه باشید.

دکوراسیون داخلی به سبک گلم
دکوراسیون داخلی به سبک گلم

تاریخچه سبک گلم در دکوراسیون داخلی

ریشه ی سبک گلم به دهه ۱۹۳۰ و ۱۹۴۰ میلادی برمی گردد. در این دوران، فیلم های سینمایی هالیوود با صحنه پردازی های پر زرق و برق، توجه مردم را به خود جلب کردند. این فیلم ها باعث شدند که مردم به دنبال خلق فضاهایی مشابه در خانه های خود باشند. به همین دلیل، سبک هالیوود گلم که در آن از عناصر تجملاتی و لوکس استفاده می شد، ابتدا در بین هنرمندان و افراد مشهور و سپس بین مردم عادی طرفداران زیادی پیدا کرد.

معرفی سبک هالیوود گلم glam
معرفی سبک هالیوود گلم glam

در دهه ۱۹۶۰ ، سبک گلم بار دیگر با ظهور جنبش های هنری و فرهنگی مانند هیپیسم و پاپ آرت، به اوج خود رسید. در این دوران، هنرمندان و طراحان داخلی از رنگ های روشن و اشکال هندسی در آثار خود استفاده می کردند. این سبک که به گلم مدرن (Modern Glam) معروف شد، از عناصر مدرن نیز در کنار عناصر کلاسیک سبک هالیوود گلم استفاده می کرد. پس آنچه که ما به امروز عنوان سبک گلم می شناسیم در واقع سبک گلم مدرن است که به حدود سال های ۱۹۷۰ تعلق دارد. در واقع سبک گلم / گلم مدرن را می توانیم یکی از فرزندان سبک هالیوود گلم بنامیم که از ترکیب این سبک با سبک مدرن به وجود آمده است.

سبک گلم در دکوراسیون داخلی چیست؟
سبک گلم در دکوراسیون داخلی چیست؟

گلم یعنی چی؟

کلمه گِلَم یا glam مخفف کلمه glamorous به معنی فریبنده، درخشنده، چشمگیر و پرزرق و برق است. همینطور که از اسم این سبک پیداست، تجملات و زرق و برق ، مشخصه اصلی سبک مدرن گلم به حساب می آید. در واقع می توانیم لوکس بودن و درخشش را نقطه اشتراک تمامی سبک های گلم مثل هالیوود گلم، مدرن گلم و … بدانیم. سبک های گلم با رنگ های روشن، سطوح براق، فلزات، آینه ها و نورپردازی سعی می کنند فضایی لوکس و جذاب برای شما در دکوراسیون ایجاد کنند. البته ناگفته نماند که اولین سبک های گلم از ترکیب سبک آرت دکو و مدرن به وجود آمدند. برای آشنایی بیشتر با هنر و سبک دکوراسیون آرت دکو می توانید مطلب ” معرفی سبک آرت دکو در دکوراسیون داخلی” را مطالعه بفرمایید.

پیشنهاد مطالعه : سبک آرت دکو در دکوراسیون داخلی

ایده دکوراسیون نشیمن به سبک گلم
کلمه گلم به معنی پرزرق و برق و درخشنده است

رنگ بندی دکوراسیون گلم

در دکوراسیون داخلی به سبک گلم عموما از رنگ های روشن و براق استفاده می شود. رنگ هایی مثل سفید ، صدفی، عاجی، استخوانی، مرواریدی، نقره ای، طلایی، بژ، رزگلد و انواع طوسی های براق در این سبک جایگاه ویژه ای دارند. علاوه بر این طیف های روشن رنگ هایی مثل صورتی، سبز، بنفش و قهوه ای در پارچه ها و مبلمان این سبک استفاده می شود. همینطور می توانید از رنگ های جواهراتی و زنده مثل ارغوانی، کله غازی، بنفش، سرمه ای و قرمز و فلزات براق در دکوریجات برای جان بخشیدن به محیط کمک بگیرید.

استفاده از رنگ های خنثی به عنوان رنگ غالب فضا
استفاده از رنگ های خنثی به عنوان رنگ غالب فضا
ترکیب رنگ قرمز و سفید و طلایی برای نشیمن
ترکیب رنگ قرمز و سفید و طلایی برای نشیمن

مصالح سبک گلم

در سبک گلم از مصالحی مانند چوب، فلز، کریستال و شیشه استفاده می شود. این مصالح در کنار یکدیگر، حسی از لوکس بودن و تجمل را به فضا می بخشند. سطوح آینه ای هم با بازتاب نور کمک می کنند محیط شما روشنتر و بزرگتر به نظر برسد.  کفپوش فضاهای سبک گلم اغلب از سنگ اسلب سایز بزرگ و براق است که باعث می شوند فضای شما یکدست و لوکس دیده شود. همینطور کریستال هم در لوسترها و تزئینات فضای گلم به وفور استفاده می شود و به ظرافت و زیبایی محیط کمک می کند.

ترکیب میز شیشه ای با پایه های فلزی براق
ترکیب میز شیشه ای با پایه های فلزی براق
سطوح براق و آینه ای مهم ترین مشخصه سبک گلم
سطوح براق و آینه ای مهم ترین مشخصه سبک گلم

مبلمان و وسایل به سبک گلم

مبلمان و وسایل در سبک گلم معمولاً بزرگ و حجیم هستند. مبل های مخمل، چستر و مبل های سبک آرت دکو با پایه های فلزی مدل های پرطرفدار سبک دکوراسیون گلم هستند. همچنین، از روکش های مخمل، ساتن و ابریشم در آنها استفاده می شود. این مبلمان و وسایل در کنار یکدیگر، حسی از ظرافت و زیبایی را به فضا می بخشند. دقت کنید که سبک گلم یک سبک مدرن است. یعنی وسایل در عین زیبایی باید راحت و بزرگ باشند. پس مبل ها اغلب فرم هایی مدرن و نرم و طراحی هایی ظریف و لوکس دارند. میزهای آینه ای و پایه های فلزی براق هم از دیگر عواملی است که سبک گلم را از بقیه سبک ها جدا می کند.

ایده چیدمان پذیرایی با مبل چسترفیلد سفید
ایده چیدمان پذیرایی با مبل چسترفیلد سفید
مبلمان دالبری به سبک آرت دکو
مبلمان دالبری به سبک آرت دکو

تزئینات سبک گلم

تزئینات در سبک گلم نقش بسیار مهمی دارند. از انواع اکسسوری ها مانند مجسمه ها، تابلوهای هنری، گلدان ها و شمعدان های پر زرق و برق در این سبک استفاده می شود. این تزئینات فضایی مجلل و باشکوه ایجاد می کنند. آینه ها و لوسترهای خاص و حجیم و همینطور آباژورها و منابع نوری متنوع هم از جمله دیگر دکوریجاتی هستند که در سبک گلم به کار می روند. همینطور طرح و نقش های هندسی هم جایگاه مهمی در سبک های گلم دارند و در کفپوش ها، کوسن، فرش و تابلوها به وفور استفاده می شوند.

دکوریجات مناسب سبک گلم در دکوراسیون
آینه و فلزات براق در تزئین نشیمن
ایده دکوریجات مناسب سبک گلم
ایده دکوریجات مناسب سبک گلم

تفاوت سبک گلم با سبک هالیوود گلم

سبک گلم و سبک هالیوود گلم هر دو از عناصر تجملاتی و لوکس در دکوراسیون استفاده می کنند. با این حال، تفاوت هایی بین این دو سبک وجود دارد.

در سبک مدرن گلم عموما از رنگ های روشن و خنثی و براق استفاده می شود. ولی در سبک هالیوود گلم بیشتر از رنگ های تند و زنده و جواهراتی استفاده می شده است. علاوه بر این مبلمان و اثاثیه در سبک مدرن گلم خطوطی صاف و ساده و طراحی مدرن و راحتی دارند. اما در سبک هالیوود گلم مبل ها و وسایل همگی تزئین شده بودند و طراحی های خاص و پیچیدگی بیشتری داشتند. به طور کلی هالیوود گلم رویکردی کلاسیک داشت و به رنگ های تیره و مصالح چوبی بیشتر متمایل بود. اما سبک گلم مدرن به رنگ های روشن و رویکری مینیمال بیشتر تمایل دارد.

نکات استفاده از سبک گلم در دکوراسیون

برای استفاده از سبک گلم در دکوراسیون، نکات زیر را در نظر داشته باشید:

  • از رنگ های روشن و براق استفاده کنید. رنگ های روشن فضایی دلباز، پر انرژی و سرزنده ایجاد می کنند. از رنگ های طلایی، نقره ای، مرواریدی، صدفی و صورتی می توانید برای ایجاد فضایی گلمی استفاده کنید.

ایده رنگبندی مناسب سبک گلم در دکوراسیون
ایده رنگبندی مناسب سبک گلم
  • در استفاده از رنگ ها افراط نکنید. در سبک مدرن گلم رنگ های غالب فضا خنثی و روشن هستند و رنگ های دیگر هم به صورت کنترل شده به فضا اضافه می شوند.

ترکیب نقره ای آبی برای دکوراسیون گلم در پذیرایی
ترکیب نقره ای آبی برای دکور گلم
  • در انتخاب مبلمان و وسایل، به هماهنگی بین آنها توجه داشته باشید. مبلمان و وسایل باید فرمی مدرن و طرحی لوکس داشته باشند و از نظر اندازه، رنگ و طرح با یکدیگر هماهنگ باشند. نباید طرح های شلوغ و رنگ های تند باعث بهم ریختگی محیط شما بشود.

مبل چستر مشکی برای سبک گلم در دکوراسیون
مبل چستر مشکی برای سبک گلم
  • در استفاده از تزئینات، تعادل را رعایت کنید. استفاده بیش از حد از تزئینات، می تواند فضایی شلوغ و بی نظم ایجاد کند.

دکوراسیون اتاق کار به سبک گلم
دکوراسیون اتاق کار به سبک گلم
  • از مصالحی مانند فلزات براق، سنگ های قیمتی، و پارچه های لوکس استفاده کنید. این مصالح به ساخت فضایی مجلل و باشکوه کمک می کنند.

ایده دکوراسیون اتاق خواب به سبک گلم
ایده دکوراسیون اتاق خواب به سبک گلم
  • از سطوح آینه ای و براق کمک بگیرید. این سطوح کمک می کنند نور بیشتری به فضای شما برگردد و زرق و برق فضای شما بیشتر شود.

دکوراسیون اتاق خواب به سبک گلم
ایده سرویس خواب طرح آینه ای
  • از اکسسوری هایی مانند مجسمه ها، تابلوهای هنری، گلدان ها و لوسترهای پر زرق و برق استفاده کنید. این اکسسوری ها به فضای شما جلوه ای مجلل و باشکوه می بخشند.

دکوراسیون اتاق کار به سبک گلم
دکور اتاق کار به سبک گلم

جمع بندی

سبک گلم یکی از سبک های پرطرفدار در دکوراسیون داخلی است که می تواند فضایی خیره کننده و جذاب ایجاد کند. اگر شما هم به سبک های مدرن و همینطور زرق وبرق و تجملات علاقه مند هستید، سبک مدرن گلم می تواند برای شما مناسب باشد. علاوه بر این نیازی نیست تمام فضا را به سبک گلم دکور کنید. شما می توانید در خانه های مدرن و سبک های دیگر هم از دکوریجات براق و آینه ای به سبک گلم استفاده کنید و “جلوه ای گلمی” به محیط تان ببخشید. اگر در چیدمان و یا پیاده سازی سبک گلم به مشکلی برخوردید می توانید با ما در بخش “مشاوره آنلاین دکوراسیون” و یا بخش نظرات در ارتباط باشید.

همینطور برای آشنایی بهتر و بیشتر با تاریخچه سبک گلم سبک های مشابه آن پیشنهاد می کنیم مطالب زیر را نیز مطالعه بفرمایید :

سبک هالیوود گلم در دکوراسیون داخلی چیست؟

معرفی سبک آرت دکو برای دکوراسیون خانه

سبک نئوکلاسیک در دکوراسیون داخلی

چیدمان خانه به سبک کلاسیک

همینطور اگر نمی دانید کدام سبک دکوراسیون برای شما مناسب است مطلب زیر را جهت آشنایی با انواع سبک های مختلف پیشنهاد می کنیم:

آشنایی با سبک های دکوراسیون داخلی

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
نظر شما درباره این مطلب چیه؟x