چطور شوفاژ خانه را بپوشانیم ؟ ایده های مخفی کردن شوفاژ و رادیاتور

روش های مخفی کردن شوفاژ در دکوراسیون داخلی
روش های مخفی کردن شوفاژ در دکوراسیون داخلی

فهرست مطالب

شوفاژ ها از مهم ترین اجزای تاسیساتی خانه در فصل زمستان به شمار می روند که وظیفه گرم کردن خانه را به عهده دارند. امروزه انواع شوفاژ و رادیاتورهای مختلف با طراحی های متنوع در بازار وجود دارند که می توانید از آنها استفاده کنید. با این حال شوفاژ یک عنصر فلزی و تاسیساتی است که ممکن است خیلی از افراد ظاهر آن را دوست نداشته باشند. همینطور شوفاژهای قدیمی هم بر اثر تغییر رنگ و گذر زمان ظاهر خود را از دست می دهند و به یک عنصر نامطلوب در فضا تبدیل می شوند. شما می توانید با روش های مختلف مثل دکورسازی، خطای دید و ترفند های چیدمان، شوفاژهای خانه خود را زیباسازی کنید. در این مطلب روش های مختلف مخفی کردن شوفاژ در دکوراسیون داخلی را بررسی می کنیم. با ما همراه باشید.

روش های پوشاندن شوفاژ در دکوراسیون
روش های پوشاندن شوفاژ در دکوراسیون

کنسول بالای شوفاژ

یکی از ساده ترین و مقرون به صرفه ترین راه حل ها برای مخفی کردن شوفاژ خانه، استفاده از میز کنسول برای بالای شوفاژ است. شما می توانید با توجه به ابعاد رادیاتور خود، میز و کنسول مقاوم به حرارت آماده از بازار تهیه کنید یا خودتان آن را بسازید. این میزها که ارتفاع بلندتری از شوفاژ دارند، سطح مناسبی برای قرار دادن آینه و تزئینات در اختیار شما قرار می دهند.  پس می توانید روی کنسول را بنا به فضایی که شوفاژ در آن قرار گرفته تزئین کنید. مثلا برای شوفاژ راهرو و ورودی می توانید از آینه و سبدهای کاربردی استفاده کنید. همینطور برای پذیرایی و نشیمن می توانید از انواع تابلوها و ظروف دکوری کمک بگیرید. این تزئینات توجه بیننده را به خود جلب می کنند و شوفاژ شما دیگر به چشم نمی آید.

بخوانید : آینه و کنسول را کجا بگذاریم ؟

ایده کنسول بالای شوفاژ
ایده کنسول بالای شوفاژ
مخفی کردن شوفاژ با آینه و کنسول
مخفی کردن شوفاژ با آینه و کنسول
ایده مخفی کردن شوفاژ در راهرو ورودی
ایده مخفی کردن شوفاژ در راهرو ورودی

شوفاژ در کمد دیواری

یکی از بهترین راه حل ها برای پوشاندن شوفاژ و رادیاتورهای اتاق های خواب، استفاده از کمد دیواری است. اگر اتاق شما به کمد احتیاج دارد، می توانید از دیواری که شوفاژ در آن قرار گرفته برای ساخت کمد دیواری استفاده کنید. در این حالت شما باید از بقیه دیوار برای ساخت کمدها و قفسه استفاده کنید و برای بخش مربوط به شوفاژ یک طراحی ویژه در نظر بگیرید. به این صورت که یک  باکس مشبک یا دارای قابلیت عبور هوا در قسمت شوفاژ طراحی کنید که هم رنگ و یا هم جنس با بقیه قسمت های کمد دیواری باشد. به این ترتیب شوفاژ شما در ظاهر مخفی می شود و در عمل همچنان به خوبی اتاق را گرم می کند.

مخفی کردن شوفاژ در کمد دیواری
ایده کمد و کتابخانه با کاور شوفاژ
ایده کمد و کتابخانه با کاور شوفاژ

 نیمکت روی شوفاژ

بعضی از رادیاتورها هستند که در زیر پنجره قرار گرفته اند. در این حالت ساخت یک نیمکت برای پوشاندن شوفاژ می تواند ایده خلاقانه ای باشد. شما می توانید از این نیمکت برای نشستن ، گرم شدن و تماشای منظره بیرون استفاده کنید. در این حال ظاهر ناخوشایند شوفاژ شما هم مخفی می شود. مصالحی مثل چوب، ام دی اف و روکش های عایق حرارت برای این موضوع مناسب هستند. دقت کنید که حتما قسمت نشیمن نیمکت با سطح روی شوفاژ به اندازه کافی فاصله داشته باشد تا بر اثر گرما آسیب نبیند.

مخفی کردن شوفاژ با نیمکت
مخفی کردن شوفاژ با نیمکت
ایده نیمکت برای روش رادیاتور
ایده نیمکت برای روش رادیاتور

کابینت ، کمد و کاور شوفاژ

این مدل کابینت و کمدها به صورت آماده در رنگ ها و جنس های مختلف در بازار عرضه می شوند و عموما با نام کاور شوفاژ به فروش می رسند. با این حال شما می توانید مطابق ابعاد و طراحی فضای خود به صورت سفارشی هم آنها را بسازید. کابینت و کمدهای شوفاژ اغلب بدنه یا درهایی مشبک دارند که به حرارت و هوا امکان گردش می دهد. با این حال ظاهری شیک و زیبا دارند که به مخفی شدن شوفاژ شما کمک می کنند. در واقع دیگر مهمان های شما و اطرافین متوجه حضور شوفاژ نمی شوند. خیلی اوقات شما می توانید از سطح روی کابینت شوفاژ هم برای قرار دادن دکوریجات استفاده کنید.

ایده کمد مخصوص شوفاژ
ایده کمد مخصوص شوفاژ
مخفی کردن شوفاژ با کاور کمدی
مخفی کردن شوفاژ با کاور کمدی

شلف بالای شوفاژ

یکی از راهکارهایی که باعث ایجاد حواس پرتی و عدم توجه به رادیاتورهای شما می شود استفاده از شلف است. فضای بالای شوفاژ محیطی گرم و خشک است با این حال شما می توانید از آن به صورت مفید استفاده کنید. شما می توانید دیوار بالای شوفاژ را قفسه بندی کنید یا از شلف های دیواری استفاده کنید. این شلف ها فضای خوبی برای قرار دادن کتاب ها، تزئینات و انواع وسایل ریز و درشت به شما می دهند. حضور این تزئینات و شلف ها باعث جلب توجه می شود و شوفاژ شما با خطای دید در پس زمینه قرار می گیرد. علاوه بر این شما می توانید این روش را با همه روش های بالا مثل کنسول شوفاژ ، کمد شوفاژ و … ترکیب کنید.

بخوانید : کاربردهای شلف دیواری در دکوراسیون داخلی

مخفی کردن شوفاژ با کتابخانه
مخفی کردن شوفاژ با کتابخانه
ایده شلف دیواری بالای شوفاژ
ایده شلف دیواری بالای شوفاژ

شوفاژ و استند گل و گیاه

همینطور که گفتیم خیلی از شوفاژها در فضای زیر پنجره قرار گرفته اند. فضای روبرو و بالای این شوفاژها در فصل تابستان با توجه به نور پنجره می تواند محیط خوبی برای نگهداری از گل و گیاهان باشد. شما می توانید از انواع استندهای گل و گیاه و گلدان های طبیعی برای مخفی کردن شوفاژ استفاده کنید. دقت کنید که در زمستان حرارت شوفاژ باعث پژمردگی گیاهان شما می شود. در عوض می توانید در فصل زمستان استندها را با تزئیناتی که در برابر حرارت مقاوم هستند دکور کنید. همینطور می توانید از یک کمد مشبک، باکس چوبی و یا هر طرح دیگری به عنوان نگهدارنده گل و گیاهانتان استفاده کنید.

بخوانید : نکات استفاده از گل و گیاه طبیعی در خانه

مخفی کردن شوفاژ با گل و گیاه
مخفی کردن شوفاژ با گل و گیاه
ایده استند گل و گیاه برای روی شوفاژ
ایده استند گل و گیاه برای روی شوفاژ

پالت چوبی روی شوفاژ

اگر به سبک های دکوراسیون بوهو، روستیک و وینتیج علاقه مند باشید، احتمالا با کاربرد پالت های چوبی در دکوراسیون آشنا هستنید. پالت های چوبی از چوب طبیعی ساخته می شوند و مقاومت بالایی نسبت به حرارت دارند. شما می توانید یک کاور شوفاژ مناسب با استفاده از پالت های چوبی برای خانه بسازید. این پالت ها ظاهری طبیعی و خاص به فضای شما می بخشند و می توانید از آنها برای نشستن و قرار دادن تزئینات هم استفاده کنید.

بخوانید : کاربرد جعبه های چوبی در دکوراسیون

مخفی کردن شوفاژ با پالت چوب
مخفی کردن شوفاژ با پالت چوب
پالت چوبی برای کاور شوفاژ
پالت چوبی برای کاور شوفاژ

 مخفی کردن شوفاژ با پرده

اگر شوفاژ شما زیر پنجره قرار دارد، استفاده از پرده قدی هم یکی از بهترین ایده ها برای پوشاندن آن به حساب می آید. پرده های قدی کمک می کنند سقف شما هم بلندتر به نظر برسد و فضای شما شکیل تر و زیباتر جلوه کند. سعی کنید میله پرده ها را طوری نصب کنید که پرده شما حداقل چند سانتی متر با بدنه شوفاژ فاصله داشته باشد. همینطور بهتر است از پارچه های مقاوم به حرارت و کلفت تر استفاده کنید تا در اثر گرما آسیب نبینند.

بخوانید : بایدها و نبایدهای خرید پرده

پرده مناسب پنجره بالای رادیاتور
پرده مناسب پنجره بالای رادیاتور

دیوار رنگی شوفاژ رنگی

یک راهکار دیگر برای مخفی کردن شوفاژ هم استفاده از رنگ یکسان برای دیوار و بدنه شوفاژ است. البته این روش برای رنگ های شاخص، تیره و خاص کاربردی تر است و برای دیوار سفید چندان کاربردی ندارد. در این حالت شما می توانید یک رنگ متفاوت برای دیوار پشت شوفاژ انتخاب کنید و از همان طیف رنگ برای شوفاژ هم استفاده کنید. دقت کنید که استفاده از رنگ ممکن است گرمای شوفاژ را کاهش بدهد و در بلند مدت پوسته شود. پس حتما از رنگ های مقاوم به حرارت مثل رنگ پودری استفاده کنید.

بخوانید : دیوار شاخص یا اکسنت وال در خانه چیست؟

ایده رنگ کردن شوفاژ خانه
ایده رنگ کردن شوفاژ خانه
مخفی کردن شوفاژ با دیوار همرنگ
روش مخفی کردن شوفاژ با دیوار همرنگ

مخفی کردن شوفاژ با وسایل

مقرون به صرفه ترین روش برای پوشاندن شوفاژ هم مخفی کردن آن با اثاثیه و مبلمان خانه است. اگر مبل، کنسول، میز یا وسیله دیگری دارید که از شوفاژ شما بزرگتر است، می توانید آن را با فاصله مقابل شوفاژ قرار بدهید و ظاهرا آن را از نظر مخفی کنید. دقت کنید که وسایل بزرگ مثل کمد و ویترین ممکن است راندمان شوفاژ شما  و گردش صحیح گرما را کاهش بدهند. ولی وسایل کوتاه تر مثل مبل، تخت و کنسول گزینه های مناسبی به شمار می آیند.

ایده رادیاتور پشت مبل
رادیاتور پشت مبل

نکات مهم مخفی کردن شوفاژ

شوفاژ و رادیاتور از مهم ترین وسایل تاسیساتی خانه شما به شمار می روند که وظیفه گرمایش خانه در فصول سرد را به عهده دارند. با این حال سطح شوفاژ هنگام روشن بودن داغ و خطرناک است و لوله ها و اجزای آن هم احتمال نشتی آب دارند. پس موقع پیاده سازی روش های مختلف مخفی کردن شوفاژ حتما نکات ایمنی لازم و موارد زیر را در نظر بگیرید :

  • به هیچ وجه شوفاژ را داخل کمد یا کابینت یا یک محفظه تمام بسته قرار ندهید. این کار ممکن است به شدت حادثه آفرین باشد. محفظه اطراف شوفاژ حتما از یک یا چند جهت باید مشبک یا نیمه باز باشد یا به هر طریقی امکان گردش هوا و حرارت را داشته باشد.
  • در کمد و کابینت و شلف های اطراف شوفاژ وسایل آتش زا و قابل احتراق قرار ندهید. اسپری ها و مواد شوینده و امثالهم را از این فضا دور نگه دارید.

پیشنهاد مطالعه : برای بالای شومینه چه اکسسوری مناسب است؟

  • بدنه وسایل یا کاورهایی که برای شوفاژ به کار می برید نباید به بدنه شوفاژ بچسبد. در اطراف تمامی قسمت های شوفاژ حداقل چند سانتی متر فضای خالی در نظر بگیرید.

در مشبک برای کاور شوفاژ
در مشبک برای کاور شوفاژ
  • از مصالح و وسایل مقاوم به حرارت برای مخفی کردن شوفاژ استفاده کنید. موادی که در دمای پایین ذوب می شوند، تغییر رنگ و تغییر شکل می دهند برای کاور شوفاژ مناسب نیستند. چوب، فلز و ام دی اف و روکش های عایق حرارت گزینه های خوبی به شمار می روند.
  • کاور شوفاژ ممکن است در اثر حرارت داغ شود و مهمان ها و کودکان شما از وجود شوفاژ داخل آن بی خبر باشند. مراقب اطرافیان، کودکان و حیوانات خانگی در هنگام لمس کاور شوفاژ باشید.

نکات ایمنی استفاده از کاور شوفاژ
نکات ایمنی استفاده از کاور شوفاژ

نکات پایانی

در این مطلب روش ها و ایده های مختلف برای پوشاندن و مخفی کردن شوفاژ را بررسی کردیم. شما می توانید با توجه به محل قرارگیری شوفاژ در خانه و ابعاد و مشخصات آن بهترین روش را برای خانه خود انتخاب کنید. همینطور می توانید نظرات و سوالاتتان را با ما در بخش نظرات مطرح کنید و یا از طریق فرم مشاوره دکوراسیون با همکاران ما در تماس باشید.

مشاوره آنلاین دکوراسیون نیلی

مطالب مرتبط :

ایده های تزئین دیوار بالای شومینه
راهنمای خرید آینه برای خانه
کاربرد شلف دیواری در دکوراسیون
با تورفتگی های دیوار چه کنیم؟
کاربرد جعبه چوبی در دکوراسیون خانه
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
نظر شما درباره این مطلب چیه؟x