میز ناهار خوری را کجا بگذاریم؟ بهترین جا برای میز ناهار خوری در خانه کجاست؟

جای مناسب میز ناهار خوری در خانه کجاست؟ - بهترین جا برای میز ناهارخوری - مجله نیلی
جای مناسب میز ناهار خوری در خانه کجاست؟ - بهترین جا برای میز ناهارخوری - مجله نیلی

فهرست مطالب

میز ناهار خوری یکی از بزرگترین و مهم‌ترین وسایل در دکوراسیون داخلی منزل محسوب می‌شود که در خیلی از خانه‌ها فقط برای پذیرایی از میهمانان و در بسیاری دیگر برای غذاخوردن روزمره استفاده می‌شود. همینطور ابعاد و اندازه‌های میز ناهار خوری و نوع استفاده از آن باعث می‌شود که فضای زیادی از محیط خانه ما را اشغال کند. هر میز ابعاد متناسب خودش را دارد و دورتادور آن هم با صندلی‌هایی چیدمان می‌شود که نیاز به فضای عقبگرد و فاصله کافی با دیوار و بقیه وسایل دارند. پس با این اوصاف بعضی سوال‌های پرتکراری که درباره چیدمان میز غذاخوری در خانه مطرح می‌شوند شامل موارد زیر هستند : ‌میز ناهار خوری را کجا بگذاریم؟ جای مناسب میز ناهار خوری در خانه کجاست؟ کجا میز را چیدمان کنیم که راحت‌تر بتوانیم استفاده کنیم؟ بهترین جا برای میز ناهار خوری کجاست؟

در این مطلب درباره جای صحیح میز ناهار خوری در خانه و نکات قرار دادن آن در منازل مختلف صحبت می‌کنیم. پس اگر شما هم میز ناهار خوری در دکوراسیون منزلتان دارید و یا قصد خرید آن را دارید با ما همراه باشید.

جای مناسب میز ناهار خوری در خانه کجاست
جای مناسب میز ناهار خوری در خانه کجاست

چه مدل میز ناهار خوری بخریم؟

میز‌های ناهار خوری در مدل‌های متنوع و سایز‌های متفاوتی تولید می‌شوند و هر کدام کاربرد و فضای مورد نیاز خودشان را دارند. در مطلب جداگانه ای درباره ابعاد و اندازه ها و استانداردهای خرید میز ناهار خوری صحبت کردیم. پس پیشنهاد می‌کنیم اگر هنوز میز ناهار خوری خودتان را خریداری نکردید پیش از خرید آن مطلب را هم مطالعه بفرمایید.

پیشنهاد مطالعه : راهنمای خرید میز ناهار خوری

ایده میز مدرن در فضای تلفیقی
میز مناسب شما با توجه به متراژ و فرم خانه شما تعیین می‌شود

به طور کلی میز ناهار خوری علاوه بر فضایی که خودش اشغال می‌کند به مقداری فضای خالی هم در اطراف برای رفت و آمد ، چیدن میز، عقبگرد صندلی ها و نشست و برخاست آدمها نیاز دارد. پس فضایی که هر میز غذاخوری نیاز دارد بزرگتر از آن چیزی هست که در ظاهر نشان می‌دهد. در حالت ایده آل ما باید ۹۰حداقل سانتی متر از اطراف میز ناهار خوری فضای خالی داشته باشیم تا صندلی‌ها به راحتی قابل استفاده باشند. این فاصله می‌تواند در خانه‌های کوچک تا حداکثر ۷۰ سانتی متر هم کاهش پیدا کند.

پس برای خرید میز ناهار خوری شما باید ابتدا فرم و ابعاد فضایی که برای آن در نظر دارید را اندازه بگیرید. بعد میزان فضاهای خالی را از اطراف کسر کنید. و سپس میز ناهار خوری مناسب ابعاد فضای خودتان را تهیه کنید. ممکن است میز مناسب شما گرد،‌ مستطیل، بیضی،‌ تاشو و … باشد و یا حتی از کانتر و جزیره آشپزخانه را به جای میز استفاده کنید.

مطلب مرتبط : کدام مدل میز ناهار خوری برای من مناسب است؟

میز ناهار خوری را کجا بگذاریم؟

به طور کلی سه گزینه بیشتر برای قرار دادن میز ناهار خوری وجود ندارد :

  1. اتاق ناهار خوری
  2. اتاق نشیمن یا پذیرایی
  3. آشپزخانه

شما باید بین این سه گزینه بهترین مورد را با توجه به مدل خانه خودتان و ابعاد وسایلتان پیدا کنید و استفاده کنید. دقت کنید که بهترین حالت برای میز ناهار خوری این است که فضایی مجزا با نورپردازی و طراحی مخصوص خودش داشته باشد و نزدیک آشپزخانه باشد. یعنی اگر چند گزینه مختلف برای قرار دادن میز ناهار خوری داشتید، ‌بهتر است گزینه‌ای را انتخاب کنید که به آشپزخانه نزدیکتر است.

حالا با توجه به مواردی که گفته شد جای مناسب میز ناهار خوری در خانه‌های مختلف را با هم بررسی می‌کنیم.

ایده ها و استانداردهای فضای غذاخوری در خانه
به طور کلی در یکی از فضاهای آشپزخانه، سالن و ناهارخوری می‌توانیم میز را قرار بدهیم

فضای ناهار خوری یا غذاخوری

این مدل معمولا در خانه‌های بزرگ و متراژهای بالا امکان پذیر است. در خانه‌های بزرگ مثل فضاهای ویلایی و یا آپارتمان‌های بزرگ خیلی اوقات پلان را به صورتی طراحی می‌کنند که یک فضای کاملا مجزا به ناهار خوری اختصاص می‌دهند. این فضا در خانه‌های قدیمی کاملا به شکل یک اتاق طراحی می‌شد که با دیوار و در از بقیه فضاها جدا بود. اما در خانه‌های مدرن دیگر اتاق جداگانه‌ای نداریم. ولی خیلی اوقات با پارتیشن،‌ پنجره جداگانه و به طور کلی فرم طراحی خانه،‌ فضایی جدا را به ناهار خوری اختصاص می‌دهند. این فضا معمولا دسترسی خوبی به آشپزخانه دارد و پنجره و نورپردازی مناسب خودش را هم دارد.

ایده طراحی فضای ناهارخوری مینیمال و روستیک
ایده طراحی فضای ناهارخوری مینیمال و روستیک

در این مدل خانه ها فقط لازم است که یک میز ناهار خوری با ابعاد مناسب برای فضای غذاخوری خانه تهیه کنید و آن را در این فضا قرار بدهید. علاوه بر این می‌توانید برای دکوراسیون بقیه فضای ناهار خوری هم کنسول یا بوفه و شلف دیواری تهیه کنید تا ظروف پذیرایی خودتان را در آن بگذارید. دقت کنید که لوستر و نورپردازی مناسبی هم برای بالای میزناهار خوری تهیه کنید و برای زیر آن هم فرشی متناسب با ابعاد صحیح بیندازید تا دکوراسیون فضای شما تکمیل بشود. می توانید اطراف اتاق را هم با گلدان‌ها و دکوریجات مختلف زیباتر کنید و روی میزناهار خوری هم با اکسسوری های متناسب تزئین کنید.

پیشنهاد مطالعه : روی میز ناهار خوری چه بگذاریم؟

پیشنهاد مطالعه : سایز صحیح فرش کدام است؟

بهترین جا برای میز ناهار خوری فضای طراحی شده جداگانه ناهار خوری است
بهترین جا برای میز ناهار خوری فضای طراحی شده جداگانه ناهار خوری است

جای صحیح میز ناهار خوری در نشیمن و پذیرایی

در اکثر خانه های کوچک تا متوسط و حتی بعضی خانه‌های بزرگ فضای جداگانه‌ای برای میز ناهار خوری طراحی نمی‌شود. این به این معنی است که شما آزاد هستید در هر قسمتی از نشیمن و پذیرایی که خواستید میز ناهار خوری خودتان را بگذارید. اما قضیه به این سادگی نیست.

بهترین محل قرار دادن میز ناهارخوری در نشیمن کجاست؟
بهترین محل قرار دادن میز ناهارخوری در نشیمن کجاست؟

میز ناهار خوری شما باید در قسمتی از فضا قرار بگیرد که در وهله اول استفاده از آن راحت باشد و شما دسترسی مناسبی به میز داشته باشید. دوم باید در جایی قرار بگیرد که مسیر عبور و مرور شما در فضا را مسدود نکند. مثلا سر راه رفتن به اتاق‌ها،‌ ورودی،‌سرویس‌ها و آشپزخانه نباشد. سوم باید فضای کافی برای چیدمان بقیه مبلمان و وسایل داشته باشید و فضای نشیمن و پذیرایی شما را بلااستفاده نکند. و در نهایت اینکه میز ناهار خوری باید از در سرویس بهداشتی هم به اندازه کافی فاصله داشته باشد و در عین حال تا حد امکان به آشپزخانه نزدیک باشد.

همه اینها منجر می‌شود به اینکه شما نهایتا دو یا سه حالت برای جای صحیح میز ناهار خوری در خانه خودتان داشته باشید که باید یکی از آنها را انتخاب کنید. حالا با توجه به نکاتی که گفته شد مدل‌های مختلف نشیمن و پذیرایی و جای مناسب میز ناهار خوری در آنها را بررسی می‌کنیم.

میز ناهار خوری را در سالن کجا بگذاریم؟
میز ناهار خوری را در سالن کجا بگذاریم؟

میز ناهار خوری در سالن مستطیل

قبلا در مطلب دیگری درباره اصول چیدمان سالن مستطیل شکل صحبت کردیم که پیشنهاد می‌کنیم آن مقاله را هم مطالعه بفرمایید. سالن‌های مستطیل امکان بیشتری به ما برای تفکیک فضا می‌دهند. به این شکل که شما می‌توانید به صورت فرضی طول سالن را تقسیم کنید و بخشی از آن را به فضای ناهار خوری اختصاص بدهید و از بقیه فضا برای چیدن بقیه سرویس‌های مبلمان استفاده کنید. در این نوع تفکیک بهتر است بخشی را که به آشپزخانه نزدیک‌تر است به میز ناهار خوری اختصاص بدهید تا چیدمان میز و سرو غذا برایتان راحت‌تر باشد.

پیشنهاد مطالعه :‌ اصول چیدمان نشیمن و پذیرایی مستطیل شکل

بهترین محل قرار دادن میز ناهار خوری در سالن مستطیل شکل
بهترین محل قرار دادن میز ناهار خوری در سالن مستطیل شکل
ایده میز ناهار خوری در سالن نشیمن مستطیل
ایده میز ناهار خوری در سالن نشیمن مستطیل

میز ناهار خوری در سالن ال شکل

در سالن‌های ال شکل به نوعی دو فضای تفکیک شده از هم داریم که می توانیم به اشکال مختلف از هرکدام استفاده کنیم. خیلی اوقات یک فضا را به نشیمن خصوصی و دیگری را به پذیرایی رسمی اختصاص می‌دهند. اما گاهی اوقات هم می‌توانیم یکی از بازو‌های ال را به فضای ناهار خوری اختصاص بدهیم و دیگری را تبدیل به سالن نشیمن و پذیرایی کنیم. این حالت کمک می‌کند که هر دو فضای ما راحت و قابل استفاده باشند و هیچ تداخلی با هم نداشته باشند.

طراحی میز غذاخوری در سالن ال شکل
طراحی میز غذاخوری در سالن ال شکل

میز ناهار خوری در هال

خیلی اوقات فرم خانه‌ها به شکلی طراحی می‌شود که یک هال جداگانه در فضا دارند. مثلا کل فضا یک سالن مستطیل است که یک هال مجزا هم به آن متصل شده. خیلی اوقات این هال در نزدیکی آشپزخانه و یا ورودی قرار دارد. در این حالت شما می‌توانید یک میز ناهار خوری با ابعاد مناسب هالی که دارید تهیه کنید و آن را به فضای ناهار خوری خانه خودتان تبدیل کنید. فقط دقت کنید که فضای هال شما باید فاصله معقولی با آشپزخانه داشته باشد تا سرو غذا برایتان سخت نشود.

ایده چیدمان میز غذا خوری در هال خانه
ایده چیدمان میز غذا خوری در هال خانه

میز ناهار خوری در سالن مربع

این مدل کمی چالشی تر از گزینه های قبلی است. سالن‌های مربع یک فضای مرکزی کلی به ما می‌دهند که تفکیک کردن آن سخت‌تر از سالن‌های مستطیل است. در این حالت شما می‌توانید به صورت فرضی طول و عرض سالن را نصف کنید تا در واقع فضای شما به چهار مربع کوچکتر تقسیم بشود. سپس می توانید یکی از این مربع ها را به فضای ناهار خوری اختصاص بدهید و در واقع در گوشه‌ای از سالن مربع میزتان را قرار بدهید. البته دقت کنید که فضای خالی از اطراف به اندازه کافی داشته باشد. همینطور بهتر است گوشه ای را به میز اختصاص بدهید که به آشپزخانه نزدیک تر است.

بهترین محل میز ناهار خوری در پذیرایی مربع
بهترین محل میز ناهار خوری در پذیرایی مربع

میز ناهار خوری در پلان باز

در پلان‌های باز و آزاد که فضاها از هم تفکیک نشده اند، ‌در واقع نوع چیدمان خود شما تعیین کننده فرم خانه شما خواهد بود. در این مدل باید با توجه به نکاتی که درباره محل مناسب میز ناهار خوری گفتیم ،‌ جای صحیح آن را پیدا کنید و خودتان با دکوراسیون آن را تفکیک کنید.

مثلا اگر چند جای لوستر در سالن دارید می‌توانید زیر یکی از لوسترها میزتان را قرار بدهید. درست وسط و زیر میز ناهار خوری فرشی با سایز متناسب تهیه کنید و پهن کنید تا فضای شما را تفکیک کند. استفاده از فرش متناسب، مهم‌ترین نکته در تفکیک پلان‌های آزاد است. همینطور می‌توانید در نزدیکی میز از بوفه و کنسول هم استفاده کنید تا محیط شما را شکل بدهد. گلدان‌ها و اکسسوری‌ها هم خیلی در این مورد تعیین کننده هستند. به طور کلی سعی کنید با فضاسازی و چیدمان صحیح وسایل یک ناهار خوری مجزا و در عین حال متصل به بقیه فضا برای خودتان بسازید.

پیشنهاد مطالعه :‌ سایز مناسب فرش کدام است؟ راهنمای انتخاب ابعاد فرش

دیزاین میز نهارخوری در سالن بزرگ
دیزاین میز نهارخوری در سالن بزرگ

میز ناهار خوری در خانه‌های کوچک

این مورد چالشی ترین مدل برای طراحی و استفاده از میز ناهار خوری است. خانه‌های کوچک اغلب فضای جداگانه‌ای برای میز ناهار خوری ندارند و فضای آزاد کافی هم برای تفکیک سالن به ما نمی‌دهند. در اینجا خیلی مهم است که سایز میز ناهار خوری با سایز فضای شما همخوانی داشته باشد. شما می‌توانید گوشه‌ای از سالن را به میز ناهار خوری خودتان اختصاص بدهید. سعی کنید که فضای ناهار خوری با بقیه محیط و فعالیت‌های شما تداخل نداشته باشد. همینطور بهتر است از ناهار خوری های کوچک مثل ۴ نفره و یا حتی ۲ نفره استفاده کنید تا فضای شما شلوغ نشود. همینطور می‌توانید برای خانه‌های کوچک به جای میز‌ناهار خوری های کلاسیک و بزرگ از جایگزین‌های جدیدتر و کوچکتر استفاده کنید. در مطلب جداگانه‌ای جایگزین‌های میز ناهار خوری برای خانه‌های کوچک را معرفی کردیم که پیشنهاد می‌کنیم اگر خانه نقلی دارید آن را هم مطالعه بفرمایید.

پیشنهاد مطالعه : بهترین میز ناهار خوری برای خانه‌های کوچک

برای خانه کوچک بهتر است از میزهای کوچک ۲ و ۴ نفره استفاده بشود
برای خانه کوچک بهتر است از میزهای کوچک ۲ و ۴ نفره استفاده بشود

میز ناهار خوری در آشپزخانه

یکی از مواردی که کمک می کند که میز ناهار خوری در نشیمن و پذیرایی شما فضایی اشغال نکند و به خصوص در خانه‌های کوچک کاربرد دارد، استفاده از میز ناهار خوری در آشپزخانه است. علاوه بر اشغال نکردن فضا،‌استفاده از میز ناهار خوری در آشپزخانه کار سرو غذا و چیدن میز را هم راحت تر می‌کند. همینطور می‌توانید هنگام آشپزی به عنوان میز کار و یا حتی برای استراحت حین کار از میز ناهار خوریتان استفاده کنید. در اینجا به چند مدل می‌توانید میز ناهار خوری خودتان را در آشپزخانه چیدمان کنید:

  • مثلا اگر آشپزخانه بزرگی داشته باشید می‌توانید میز را به صورت کامل داخل آشپزخانه قرار بدهید.
  • اگر آشپزخانه شما کانتر دارد می توانید برای آن صندلی کانتر تهیه کنید و از آن به جای میز ناهار خوری استفاده کنید.
  • اگر آشپزخانه شما جزیره دارد می‌توانید از جزیره به جای میز ناهار خوری استفاده کنید.
  • می‌توانید جزیره یا کانتر آشپزخانه را به طور کلی بردارید و به جای آن میز ناهار خوری را بگذارید.
  • می توانید به جز میز اصلی که در سالن دارید یک میز کوچک هم به عنوان صبحانه خوری در آشپزخانه داشته باشید.

پیشنهاد مطالعه : ‌راهنمای خرید صندلی کانتر و اپن

ایده میز ناهارخوری به جای جزیره
ایده میز ناهارخوری به جای جزیره
ایده میز صبحانه خوری کوچک در آشپزخانه
میز صبحانه خوری کوچک در آشپزخانه
ایده استفاده از کانتر برای غذا خوردن
ایده استفاده از کانتر برای غذا خوردن

همانطور که ملاحظه کردید فاکتورهای زیادی در تعیین جای مناسب میز ناهار خوری در دکوراسیون خانه دخیل هستند. هیچ فرمول ثابتی برای تعیین کردن جای مناسب میز در همه خانه‌ها وجود ندارد و وضعیت و مدل هر خانه و همینطور سایز و نوع استفاده شما از وسایل در تصمیم نهایی تاثیر گذار است. شما می‌توانید با استفاده از موارد بالا حدود مناسب فضای ناهار خوری خودتان را بیابید. همینطور می‌توانید اگر سوال یا ابهامی درباره چیدمان خانه و میز ناهار خوری داشتید با ما در بخش نظرات و یا مشاوره آنلاین در میان بگذارید. همکاران ما مشتاقانه در این مسیر شما را راهنمایی خواهند کرد.

مشاوره آنلاین رایگان دکوراسیون

مطالب مرتبط :

راهنمای خرید میز ناهار خوری

روی میز ناهار خوری چی بگذاریم؟ تزئین میز ناهار خوری

سایز مناسب فرش کدام است؟

راهنمای خرید صندلی کانتر

2.3 3 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
نظر شما درباره این مطلب چیه؟x